20844220
kryminał, czasopismo
czasopisma
Tomasz

„Pocisk”. Magazyn literacko-kryminalny to uczta dla miłośników mocnych wrażeń podawana w formie opowiadań, które zgotują nam najlepsi polscy pisarze w oparciu o prawdziwe historie. Domieszka prawdy i niepokojącej wyobraźni literatów? Też nie możemy się doczekać! Na łamach "Pocisku" głos zabiorą także adwokat, sędzia, reporterzy opisujący zbrodnie okresu PRL-u, II RP oraz te współczesne....

Na łamach "Pocisku" głos zabiorą także adwokat, sędzia, reporterzy opisujący zbrodnie okresu PRL-u, II RP oraz te współczesne. Rozmawiać będziemy z twórcami najgłośniejszych powieści kryminalnych, jak również ze specjalistami zajmującymi się zbrodnią, śladami pozostawianymi przez sprawców na miejscu przestępstwa, ekspertami kryminalnymi. Jak wyglądała praca reportera sądowego w niedalekiej przeszłości i dlaczego procesy o zabójstwo trwały dwa tygodnie, a nie ciągnęły się latami, jak dziś? Skąd się wziął język gangsterski i jak go przełożyć na język zwykłego człowieka? Te i inne tematy będziemy poruszać w ramach stałych rubryk, przedstawiając również aktualności i ciekawostki dotyczące śledztw.

Red. naczelną została Gabrysia Jatkowska, dziennikarka specjalizująca się w badaniu i opisywaniu zbrodni. Szefem działu literackiego został Łukasz Orbitowski (autor nominowanej do tegorocznej edycji 'Paszportów Polityki" głośnej powieści "Inna dusza").

Mamy nadzieję, że będzie to fascynująca podroż przez świat kryminału współczesnej Polski. Unikatowa wiedza, którą zechcieli się z nami podzielić eksperci pracujący na co dzień z kodeksem karnym w ręku będzie prawdziwą gratką dla wszystkich tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym obszarze. Mamy nadzieję, że ta uczta spowoduje przyjemną zgagę wyobraźni.

źródło opisu: http://magazynpocisk.pl

źródło okładki: http://magazynpocisk.pl

• Córeczki
  • Koniec samotności
  • Rachunek za szczęście, czyli caffe latte
  • Frankly in Love
  • Złodzieje bzu
  • Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki
  • Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
  • Nierozłączki. Lilka i Pestka biją rekord świata

7,87 (31 ocen i opinii)
Koniec samotności
Janusz Leon Wiśniewski

6,94 (51 ocen i opinii)
Rachunek za szczęście, czyli caffe latte
Karolina Wilczyńska

8,55 (11 ocen i opinii)
Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki
Elżbieta Piętak , Dariusz Piętak

8 (1 ocen i opinii)
Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
Pema Chödrön

7 (2 ocen i opinii)
Nierozłączki. Lilka i Pestka biją rekord świata
Annie Barrows

8 (5 ocen i opinii)
Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować
Daniel Jerzy Żyżniewski

Rewelacyjne pismo! Pełna petarda

Małgosia | 2016-04-06
Na półkach: Przeczytane, Czasopisma
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Świetna gazeta, jeśli następny numer będzie równie atrakcyjny, zastanowię się nad prenumeratą :)

Januszz | 2016-03-21
Przeczytana: 21 marca 2016

Bardzo ciekawe pismo. Część publicystyczna ok, ze wskazaniem na sylwetkę wielokrotnego i dziewczynę z taśmą. Opowiadania także na poziomie, ze wskazaniem na Orbitowskiego i Kyrcza/Walczaka. Polecam!

Lidia Prokopowicz | 2016-03-17
Przeczytana: 17 marca 2016

Cudownie, że na polskim rynku pojawił się nowy magazyn związany z literaturą i kulturą popularną. Świetnie, że jest solidnie wydany, związane są z nim konkretne, rozpoznawalne nazwiska i od razu wystartował z potężną mocą. Pierwszy numer „Pocisku” przeczytałam od deski do deski. Pozytywnie zaskoczył mnie dział „Z Archiwum X” i mam nadzieję, że będzie to stała pozycja w piśmie. Warto także zwrócić uwagę na trzy (!) opowiadania. To prawdziwa gratka dla fanów kryminalnych miniaturek. Mi najbardziej podobał się tekst Niny Wum, dowcip goni dowcip, a treść współgra z krótką formą (czego nie można powiedzieć o opowiadaniu Łukasza Orbitowskiego, które pozostawia zbyt duży niedosyt). Żartem z konwencji jest utwór Kazimierza Kyrcza i Michała Walczaka, najsłabszy z zamieszczonych w numerze, co nie oznacza, że całkiem „słaby”. Ogólnie duży plus i czekam na więcej.

Więcej na https://goldeneyeblogg.wordpress.com

Kryminalny-paragraf | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Pierwszy numer „Pocisku” podzielony został na dział literacki, gdzie mamy wywiad z pisarzem Jakubem Żulczykiem, autorem powieści „Ślepnąc od świateł”, za które został nominowany do Paszportów „Polityki”. Przyznaję, że słyszałam o pisarzu, ale jeszcze niczego nie przeczytałam. Na pewno uda mi się to nadrobić, choć nie są to kryminały. Sam pisarz przyznaje, że ich nie czyta – („nudzą mnie, bo prawie zawsze domyślam się, kto zabił (…)”. Spojrzenie pisarza na swojego głównego bohatera ostatniej powieści jest interesujące, ale także na obraz Warszawy, nie tylko ten z powieści. Ostatecznie Pan Jakub Żulczyk nie poleca nikomu zostania pisarzem.
Na uwagę zasługuje też opowiadanie Pana Łukasza Orbitowskiego, o którym ostatnio w polskiej literaturze było głośno ze względu na Paszporty „Polityki” 2015. Stalowa Baśń – opowiadanie na podstawie autentycznej historii przyjaźni dwóch młodych kobiet na warszawskiej dzielnicy. Napisane w ciekawym, niespotykanym często stylu dobrego obserwatora i...

Grzesiek | 2016-03-14

Moim zdaniem mogły by być troszkę mniej, ale bardziej. :)

Krzysztof | 2016-03-07
Przeczytana: 07 marca 2016

Pocisk to nowe czasopismo, które miało premierę w lutym tego roku. Skierowane do wielbicieli tematyki kryminalnej obejmuje szeroki zakres problematyki i jej ujęcia. Na ponad 80 stronach znajdują się opowiadania, wywiady, recenzje, felietony i artykuły zamknięte w ramach literacko-kryminalnych.

W ten sposób czytelnik otrzymuje sporo tekstów, które wpisują się w tematykę kryminalną opracowanych pod różnymi kątami, które spróbuje w skrócie omówić.

Z jednej strony czytelnik literatury otrzymuje trzy opowiadania w tym jedno zatytułowane Stalowa.Baśń autorstwa Łukasza Orbitowskiego, który zarazem odpowiada za dział literacki i to od niego będzie zależeć, jakie opowiadania pojawią się w następnych magazynach. Stalowa to mroczna opowieść o tym w jakich warunkach dochodzi do zbrodni. Jak funkcjonuje psychika zabójczyni w wyniku reakcji na zmieniające się warunki jej życia.

Obok opowiadań jest też Przegląd literacki z recenzjami książek, który moim zdaniem powinien być trochę...