Teologu polski, co sądzisz o swojej twórczości?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
teologia
religia
Andrzej

Do ponad 300 teologów polskich, głównie samodzielnych pracowników naukowych, autor skierował pismo (lub żywe słowo): Zakładamy hipotetycznie, że jutro spłoną na wieki wszystkie Twoje publikacje z wyjątkiem kilku, które wskażesz. Wskaż je i powiedz przyjaciołom, dlaczego właśnie one, Twoim skromnym zdaniem, mają największą wartość, dlaczego szczególnie na nich Ci zależy. Otwierając ten tom,...

Otwierając ten tom, posłyszysz o ponad stu Wielkich Znanych i Mniej Znanych: Bartnik, Bartnicki, Buxakowski, Chmielewski, Chrostowski, Frankowski, Hryniewicz, Kowalski, Kudasiewicz, Liszka, Łyko, Misiurek, Ozorowski, Nossol, Rogowski, Rubinkiewicz, Salij, Skowronek, Świerzawski, Uglorz, Urban, Wider. Mocują się trudnym wyborem: Co przede wszystkim ocalić z grożących płomieni.
Od Mieszka i Dąbrówki nie widziała Polska takiej książki.

źródło opisu: http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=18964

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Andrzej | 2016-02-28

Moja opinia w zasadzie pokrywa się z poniższymi słowami:
"Ojciec Celestyn Napiórkowski zaprosił polskich teologów, by opowiedzieli o swojej twórczości. Zaproponował udramatyzowaną formułę ankiety: „Wyobraź sobie, że jutro spłoną wszystkie Twoje publikacje. Wskaż te, które mają największą wartość i napisz dlaczego”. Powstał oryginalny przegląd polskiej teologii. Niektórzy z uczonych autorów z pożogi ocaliliby najchętniej wszystko, co napisali.
Zamiast streszczeń kilku dzieł pojawiają się spisy bibliografii. Choć są i tacy teologowie, którzy dokonują bilansu swojej twórczości z dystansem i interesująco. Pomysł świetny, efekt nieco rozczarowuje. Czy jest to tylko kwestia umiejętności ciekawej autoprezentacji, czy raczej kondycji polskiej teologii?"
(Artur Nowaczewski: "Teologu, co mówisz o sobie?", "Gość Niedzielny" nr 46/2007 [http://gosc.pl/doc/805735.Teologu-co-mowisz-o-sobie]).