rozwiń zwiń

Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści

Okładka książki Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści Łukasz Wierzbicki
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści
Łukasz Wierzbicki
6,9 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Pogotowie Kazikowe literatura dziecięca
146 str. 2 godz. 26 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Pogotowie Kazikowe
Data wydania:
2016-03-20
Data 1. wyd. pol.:
2016-03-20
Liczba stron:
146
Czas czytania
2 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394347703
Tagi:
Słowianie mity mitologia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Słowiańskie dziedzictwo w opowieściach



841 1 313

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
581 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
205
41

Na półkach: , , ,

Jak to możliwe, że inne kultury posiadają tak szeroką wiedzę na temat wierzeń swoich przodków, gdy naszych (słowiańskich) należy się w dużej mierze domyślać? Nawet Rzym będący kolebką chrześcijaństwa zachował pamięć o swoich starych bogach, gdy my starając się mu przypodobać, spaliśmy świątynie naszych, a ich podobizny wrzuciliśmy do rzek, by spłynęły wraz z nurtem do morza. Sama znajomość panteonu starosłowiańskich bóstw nie zagraża przecież powrotem na łono Świętowita, a nic tak skutecznie nie zubaża tożsamości, niż odcinanie się od własnych korzeni.

Rozpoczęło się niczym w „Księdze Rodzaju” od nicości, pośrodku której zamiast Boga wirowało mikroskopijne jajo. To w jego wnętrzu znajdował się uśpiony Stwórca. W końcu jajo pękło i rozlało się wokół Wszechmorze, a przebudzony Świętowit podzielił ten bezkres na trzy światy: niebo, piekło i ziemię. Jak wygląda ta ostania i kto ją zamieszkuje jest już zasługą jego synów, którzy żyli we względnej zgodzie aż do czasu pojawienia się pierwszego człowieka. Tak mniej więcej rozpoczyna się ta opowieść. Dowiecie się z niej jak interpretowali rzeczywistość nasi dalecy przodkowie; czym tłumaczyli zmienność pór roku, czemu ich zdaniem wilk wył do księżyca, a bocian przynosił dzieci.

Spytacie skąd to wszystko autor mógł wiedzieć, przecież pisałem o dużej roli domysłów w tej dziedzinie? Prasłowiańskie wyobrażenie świata starają się odkryć historycy, archeolodzy, etnografowie, a przede wszystkim religioznawcy i lingwiści. Pan Łukasz Wierzbicki przyznaje się do nadużyć, swobodnego mieszania i czerpania inspiracji z ich badań, a także baśni i folkloru. W drugiej połowie książki zatytułowanej „Od autora – dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej” wraca do opowiedzianych już historii, by w sposób przystępny dla młodego odbiorcy poprzeć je obszerną bibliografią. Obfituje ona w zdjęcia przyrody oraz naniesione na nie rysunki i szkice postaci mitycznych, co daje w paru przypadkach naprawdę ciekawy efekt. Największą jednak jej ozdobą jest język autora i sposób prowadzenia narracji; po mistrzowsku wprowadza atmosferę baśniowości i wciąga w nią czytelnika. Książka ta powinna znaleźć się na półce każdego dziecka i to na długo przed "Mitologią" J. Parandowskiego.

Jak to możliwe, że inne kultury posiadają tak szeroką wiedzę na temat wierzeń swoich przodków, gdy naszych (słowiańskich) należy się w dużej mierze domyślać? Nawet Rzym będący kolebką chrześcijaństwa zachował pamięć o swoich starych bogach, gdy my starając się mu przypodobać, spaliśmy świątynie naszych, a ich podobizny wrzuciliśmy do rzek, by spłynęły wraz z nurtem do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    709
  • Chcę przeczytać
    651
  • Posiadam
    119
  • Audiobook
    48
  • 2022
    39
  • 2021
    27
  • 2023
    26
  • Audiobooki
    22
  • Słowianie
    12
  • 2024
    12

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści


Podobne książki

Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,7
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,3
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,0
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...

Przeczytaj także