W złowieszczych murach Wronek i Rawicza

Wydawnictwo: Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
W złowieszczych murach Wronek i Rawicza; Wspomnienia więźniów politycznych
Eyck

Wstrząsający zbiór wspomnień ludzi, którzy zostali skazani na długoletnie więzienia tylko za to, że walczyli o wolną Polskę.

Eyck | 2016-02-14

Książka wydana w ilości 3000 egzemplarzy więc jest to mało znana pozycja. Mało znana, ale bardzo znacząca. Otrzymałem ją od wdowy po człowieku, który będąc siedemnastoletnim chłopakiem walczył z systemem komunistycznym,. Został za to skazany na karę śmierci, później zamienioną na długoletnie więzienie. Za zasługi dla Polski w latach 90. został odznaczony orderem Virtuti Militari. Jest to zbiór wspomnień ludzi, którzy trafili najpierw na krwawe przesłuchania w Urzędzie Bezpieczeństwa, a później do ciężkich więzień w Rawiczu i Wronkach. Książka robi wrażenie. Niektóre historie sprawiają, że łzy kręcą się w oczach gdy człowiek widzi oczami wyobraźni tych, którzy walczyli o wolną Polskę, a później byli bici, torturowani, opluwani i zabijani. Wieczny szacunek bohaterom Polski.