Szczęśliwe i tragiczne kobiety Hitlera

Wydawnictwo: Amber
Hitler and Women The Love Life Adolf Hitler
literatura faktu
Grażyna

,Moją miłością są Niemcy.Poślubiłem wszystkie kobiety Niemiec". Adolf Hitler nie dopuszczał, by tajemnice jego alkowy ujrzały światło dzienne. Każdy, kto je poznał, był likwidowany lub musiał ratować się ucieczką. Na podstawie relacji świadków,raportów z przesłuchań, osobistych wyznań i nieznanych prywatnych dokumentów - listów,wspomnień, pamiętników - Ian Sayer i Douglas Botting usiłują...

,Moją miłością są Niemcy.Poślubiłem wszystkie kobiety Niemiec".

Adolf Hitler nie dopuszczał, by tajemnice jego alkowy ujrzały światło dzienne. Każdy, kto je poznał, był likwidowany lub musiał ratować się ucieczką. Na podstawie relacji świadków,raportów z przesłuchań, osobistych wyznań i nieznanych prywatnych dokumentów - listów,wspomnień, pamiętników - Ian Sayer i Douglas Botting usiłują odtworzyć prawdę o życiu uczuciowym i erotycznym Wodza Trzeciej Rzeszy.

A było w nim wiele kobiet.Jedna odebrała sobie życie, druga po nieudanej próbie samobójczej do śmierci pozostała w szpitalu. Inna wiele lat po wojnie z rozrzewnieniem wspominała,jak ziściła się jej miłość w ramionach ukochanego Führera. Na jedne wywarł wpływ niszczycielski, na innych jednak robił magnetyczne wrażenie.Władza ma moc powszechnego uwodzenia; dla wielu kobiet przebywanie z Hitlerem było „jak siedzenie w pobliżu słońca". Na liście zauroczonych były tancerki, śpiewaczki, gwiazdy filmowe - także Pola Negri. Była utalentowana reżyserka filmowa i nazistowska propagandzistka Leni Riefenstahl i Angielka Winifred Wagner.

Przez lata walczyła z nimi Eva Braun, by wreszcie zdobyć Wodza i ze stojącej w cieniu kochanki przeistoczyć się w „Pierwszą Damę" u boku Hitlera - i zostać z nim do końca. Z fascynującego śledztwa historycznego wyłania się szokujący obraz aberracji, perwersji i masochizmu. Obraz potężnego mężczyzny, który uwodził kobiety, lecz chyba nie był w stanie skonsumować efektów uwodzenia. Trudności w obcowaniu z kobietami podsycały pęd Hitlera do absolutnej władzy i przyczyniły się do rozwoju szaleństwa i okrucieństwa, ludobójstwa i zniszczeń.

źródło opisu: www.wydawnictwoamber.pl

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

Grażyna | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Książka ciekawie napisana. Przybliża czytelnikowi postać Hitlera i kobiety , które były w nim bezgranicznie zakochane.