Groszek, mały cudotwórca

Zielona Sowa
2014-01-01
2014-01-01
48 min.

Nie wiem, kto zaakceptował grafikę do tej książki. Koszmarne, słabo przerobione zdjęcia, psujące cały odbiór tekstu. Historia miła, z pozytywnym zakończeniem, ale i błędami językowymi. Do tego nie do końca wychowawcza. Generalnie nie polecam, jest zdecydowanie więcej lepszych historii o zwierzakach, niż ta.

Seria "Zaopiekuj się mną" traktuje o czworonożnych przyjacielach dzieci. Tym razem mamy do czynienia z bezdomnym kotkiem Groszkiem, którym postanowiły zaopiekować się siostry Zabielskie - Zuzia i Ola. Jedynym problemem była mama, która nie chciała się zgodzić na kota. A jak się zakończyła ta lektura? Zachęcam do przeczytania. To do czego nie mogę się przyzwyczaić to grafika. Zwykle obrazki w dziecięcych książkach mają bajkowe ilustracje. W tej serii ilustracje są bardzo realistyczne. Mam wrażenie jakbym patrzyła na zdjęcie a nie rysunek. Dziwnie to wygląda, ale nie przeszkadza w odbiorze książki. Historia jest krótka i ciekawa - losy bezdomnego kotka przyciągają i wzruszają a same siostry zaskakują swoją pomysłowością, rezolutnością i wiedzą. Dobra pozycja dla małych miłośników kotów.

Zazwyczaj w trakcie czytani potrafię wyrobić sobie zdanie o danej książce. Tak, tutaj miałam nie lada problem. Nie ma dziecka ani rodzica, który by nie znał serii " Zaopiekuj się mną " ze smutnym kotkiem lub pieskiem na tytułowej stronie. Ja sama znam je ( chociaż nie czytałam wszystkich) autorstwa Holly Webb. Bohaterem każdej z nich jest dziecko i zwierzak w tarapatach. Skierowane są dla dzieci w wieku powyżej 9 lat.
Marzena Kwietniewska - Talarczyk stworzyła cykl książek pod tym samym tytułem, lecz dla młodszego czytelnika.
Ciekawe wydarzenia podzielone są na małe rozdziały. duża czcionka ułatwia czytanie, dzięki czemu nadaje się dla dziecka zaczynającego samodzielną naukę, jak i dla malca , któremu czyta rodzic.
Dodatkową atrakcją są kolorowe ilustracje połączenia fotografii z rysunkiem.
Ola i Zuzia mieszkają z mamą w dwupokojowym mieszkaniu. Mama dziewczynek jest pielęgniarką i pracuje w szpitalu. Gdy ma dyżur opiekuje się nimi babcia.
Siostry są bardzo zżyte ze sobą . Rozumieją się, kochają i wspierają wzajemnie. Obie marzą aby zamieszkał z nimi kotek. zbierają wszystko co jest ze zwierzakiem związane - kubki, poduszki, plakaty, czytają książki i artykuły o nim. Na nic prośby i żale bo mama nie chce się zgodzić na dodatkowego lokatora.
Pewnego dnia, gdy Zuzia i jej koleżanka wracają ze szkoły omal nie zostają potrącone przez motocykl.
Od wypadku starsza siostra bardzo się zmieniła. Z roześmianej i pełnej życia dziewczynki stała się zamkniętą w sobie i smutną.
Często budzi się w nocy z płaczem, z powodu koszmarów, które ją nachodzą. Rodzina bardzo się o nią martwi, ale nie potrafi jej pomóc. Dlatego czkają i obchodzą się z nią delikatnie.
Życie sióstr zmienia się wraz z pojawieniem na balkonie niespodziewanego gościa. Mały kotek nazwany przez dziewczynki " Groszek" jest spełnieniem ich marzeń.
Kiedy nie pojawia się jak co dzień, młodsza z sióstr się niepokoi. Znajdują go w wózkowni. Ich nowy przyjaciel jest chory i trzeba go zabrać do weterynarza.
Lektura, której przybliżyłam wam opis uczy nie tylko współczucia i empatii. Przede wszystkim pokazuje jak dbać i szanować inną istotę oraz jaki wpływ i w jaki sposób może zmienić dziecko wymarzone zwierzę.

Na okładce widzimy smutny pyszczek kotka. Ale mamy przed sobą piękną, bardzo prostą w treści książeczkę napisaną na potrzeby naszych dzieci.
Jak mówić małym dzieciom o ważnych, codziennych życiowych sprawach? Jak najprościej. Bo dziecko rozumie. Ale trzeba mówić. Nie wolno trzymać maluchów pod kloszem, bo gdy dorosną, nie dadzą sobie rady.
Jest to historia rodziny, która boryka się ze zwykłymi problemami codzienności. Każdy jej członek ma swoją osobowość i swoje humory. Brakuje taty, ale jest babcia. I pojawia się w końcu lekarstwo na bolączki rodziny - mały Groszek, który uczy cierpliwości, odpowiedzialności, przyjaźni. Daje niewyobrażalne ciepło i dopełnia rodzinę.
Młodszym dzieciom można książkę po prostu czytać i pokazywać im obrazki, które są połączeniem fotografii z rysunkiem. Starsze mogą same czytać, bo druk jest bardzo czytelny. Polecam

Jest to historia rodziny, która...

Super opowieść o kotku i o siostrach, które uwielbiają koty.

Super opowieść o kotku i o siostrach, które uwielbiają koty.

mam drugi raz xd

mam drugi raz xd

• Inne i powieści
  • Półka mojej córki 2017
  • 2017
  • Czytane z córką
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Groszek, mały cudotwórca