Podstawy prawne opiniowania sądowo-psychiatrycznego w postępowaniu karnym, w sprawach o wykroczenia oraz w sprawach nieletnich

zdrowie, medycyna
wildfemale

Zachętą do opracowania drugiego wydania Podstaw prawnych opiniowania sądowo-psychiatrycznego w postępowaniu karnym, w sprawach o wykroczenia i w sprawach nieletnich były przede wszystkim zapytania i oczekiwania Koleżanek i Kolegów Psychiatrów i Psychologów bym podjęła się tego zadania. Motywowały mnie ponadto liczne nowelizacje i zmiany w unormowaniach kodeksowych, które biegli powinni znać i...

Motywowały mnie ponadto liczne nowelizacje i zmiany w unormowaniach kodeksowych, które biegli powinni znać i które wpłynęły na poszerzenie i uaktualnienie przedstawionej pracy. Moim celem jest, by służyła ona zarówno tym, którzy stale i na bieżąco wykonują czynności biegłego, jak i tym, którzy dopiero poznają tajniki opiniowania, oraz tym, którzy już osiągnęli doskonałość w którejś z dziedzin psychiatrii klinicznej, lecz w psychiatrii sądowej czują się niepewnie, zagubieni. Tymczasem treść art. 195 k.p.k. wskazuje że:: Art. 195:: Do pełnienia czynności biegłego jest obowiązany nie tylko biegły sądowy, lecz także każda osoba, o której wiadomo, że ma odpowiednią wiedzą w danej dziedzinie.
Ta treść oznacza, że dla rozstrzygnięć organu procesowego może być konieczna wiedza wysoko specjalistyczna w którejś z dziedzin psychiatrii, wtedy powołana osoba ma obowiązek pełnić czynności biegłego. Mam nadzieję, że praca ta pomoże poczuć się bardziej pewnie w roli biegłego psychiatry.
Dodam, że obok wiedzy i doświadczenia specjalisty w danej dziedzinie, znajomość unormowań prawnych w zakresie niezbędnym dla biegłego, przyczyni się do prawidłowego wykonywania jego zadań.
Mam nadzieję, że moje opracowanie przyczyni się do tego.
Danuta Hajdukiewicz

źródło opisu: wstęp książki

źródło okładki: własne

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!