Oddychając pod wodą. Duchowość i Program 12 Kroków

Tłumaczenie: Arkadiusz Korolik
Wydawnictwo: Charaktery
Breathing Under Water. Spirituality and the Twelve Steps
alkoholizm, aa, 12 kroków
Meszuge

To pierwsze w Polsce wydanie fascynującej książki o. Richarda Rohra, która w USA jest ciągle bestsellerem . Autor przyjmuje założenie, że prawie wszyscy jesteśmy uzależnieni. To może być uzależnienie od alkoholu, narkotyków, innych ludzi… Jednak najważniejszym, zdaniem Rohra, uniwersalnym uzależnieniem są destrukcyjne wzorce myślenia. Choć nie możemy zahamować zalewającej nas fali popkultury, możemy starać się zrozumieć rzeczywistość, zbudować własną przystań i nauczyć się „oddychać pod wodą”.

Problem w tym, abyśmy potrafili zrozumieć, że jesteśmy uzależnieni, przyznać się do uzależnienia, do własnej bezradności wobec niego i umieli znaleźć drogę do odzyskania pełni wolności.

Richard Rohr pokazuje taką drogę w książce „Oddychając pod wodą. Duchowość i Program 12 Kroków”. Kierowanie się zbudowanymi na ewangeliach zasadami Programu 12 Kroków, stosowany m.in. w grupach AA, może uwolnić każdego od każdego uzależnienia w tym uzależnienie od popełniania grzechów.
Franciszkanin patrzy na grzech jak na uzależnienie – w kategoriach choroby, a nie winy – która wymaga wymierzenia kary. Rohr wskazuje, że uzależnienie wysysa z nas nasze najgłębsze i prawdziwe tęsknoty, siłę życia, która sprawia, że „pragniemy wody ze strumieni”. Duchowe pragnienie jest napędem, jaki został umieszczony w nas na samym początku. Każdy nałóg niszczy ten napęd.

Zdaniem Richarda Rohra Program 12 Kroków przyczynił się w ogromnym stopniu do rozwoju duchowości Amerykanów. Autor pokazuje, jak w naszych poszukiwaniach wiary możemy się wzorować na tym programie walki z nałogiem. Dzięki zasadom w nim zawartych, nie tylko wyzwolić się z nałogu, ale także odkryć współczucie dla siebie i innych.

źródło opisu: http://sklep.charaktery.eu/oddychajac-pod-woda.html

źródło okładki: http://sklep.charaktery.eu/oddychajac-pod-woda.html

Paweł | 2016-09-26
Przeczytana: 10 lipca 2016

Richard Rohr jest franciszkaninem. W książce "Oddychając pod wodą" tłumaczy/zachwala program 12kroków AA. Stawia tezę, że każdy z nas jest w jakiś sposób uzależniony. Nie tylko alkoholu, narkotyków, ale też po prostu od specyficznego sposobu myślenia który powoduję cierpienie. Program 12 kroków, uważa Rohr, jest darem od alkoholików dla całej ludzkość. Przekonuję, że wielkie rzeczy, idee, ruchy społeczne mogą być zapoczątkowane właśnie w momencie największego upadku.
Fajne jest to, że Rohr czerpie nie tylko z ewangelii, ale także innych tradycji duchowych (np. Buddyzm) i często wyraża się krytycznie nt. różnych instytucji religijnych które zamiast pomagać w rozwoju duchowym człowieka, często ten rozwój spowalniają albo nawet zatrzymują.

Anafis | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Nie spodziewałam się czegoś tak... głębokiego, ale jednocześnie w przystępny sposób przedstawionego. Książka do czytania wiele razy, ale przede wszystkim do praktykowania.

Meszuge | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Ostrzeżenie. Czytanie tej książki może spowodować, że znajdziesz się – zupełnie tego nie pragnąc – w punkcie zwrotnym życia. Zapewne nie wszyscy, ale wydaje mi się, że wielu czytelników, po albo nawet już w trakcie lektury, będzie musiało dokonać strategicznie ważnego życiowego wyboru: nadal pusta religijność albo…

Bardzo chciałem przeczytać tę książkę z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że wysoko cenię twórczość amerykańskiego franciszkanina Richarda Rohra, a po drugie – ze względu na jej podtytuł: „Duchowość i Program 12 Kroków”; nie od dziś wiem, że Rohr zafascynowany jest Programem Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików i często się na niego powołuje, zwłaszcza w „Spadać w górę” albo w „Tak, ale…”. Do przewidzenia było, że prędzej czy później poświęci temu Programowi specjalną książkę.

„Wiele wskazuje na to, że z wyjątkiem zinstytucjonalizowanej religii Anonimowi Alkoholicy tworzą największą organizację na rzecz poprawy samokontroli, jaka kiedykolwiek została...