Twierdzenie papugi

Libros
2001-01-01
2001-01-01
Janina Błońska, Krzysztof Błoński

Przesympatyczna książka beletrystyczna z historią matematyki w tle. Idealne dla miłośników matematyki, obojętnie w jakim wieku (mimo tego, że książka jest reklamowana jako dla nastolatków). Fabuła jest wciągająca i nietrywialna. Nie dowiecie się z niej co prawda nic na temat samej matematyki a jedynie jak matematyka rozwijała się przez wieki. To jest pierwsza książka przy której, kiedy ją kończyłem, pomyślałem sobie "ojej, jaka szkoda że już się kończy - będę tęsknił za bohaterami".

Jeżeli choć trochę lubisz matematykę sięgnij po te książkę. Ciekawa historia, a w nią wplecione wątki matematyczne. Ja mam słabość do matematyki i takich książek.

Może jak ktoś lubi matematykę, to mu się spodoba. Mnie nużyły fragmenty poświęcone tezom i twierdzeniom, natomiast urzekła wpleciona w to wszystko filozofia. Raczej dla młodych ścisłych umysłów chcących coś poczytać.

Znakomita do nauki czegoś więcej niż cztery podstawowe działania z matematyki :) Przetestowana osobiście :D

Akcja książki toczy się przede wszystkim w Paryżu. Głównymi bohaterami są mieszkańcy Montmartru: poruszający się na wózku właściciel księgarni "Tysiąc i Jedna" - Pierre (πR) Ruche oraz jego gospodyni Pani Perrette Liard, jej syn Maks - jedenastoletni rezolutny chłopak, a także bliźniaki Jonatan i Lea.

Fabuła utworu zaczyna się na paryskim pchlim targu. Maks ratuje tam tytułową papugę, której dwóch mężczyzn usiłuje założyć kaganiec. W tym samym czasie Pierre Ruche otrzymuje tajemniczą przesyłkę z dalekiej Brazylii. Okazuje się, że nie widziany przez księgarza od pół wieku znajomy - Elgar - przesyła mu skrzynie zawierające książki poświęcone matematyce. Pan Ruche, który nigdy nie darzył tej dziedziny nauki sympatią, postanawia książki sprzedać, czego ostatecznie nie czyni. W fabule utworu pojawienie się mówiącej papugi i książek z Ameryki Południowej staje się w wyniku kolejnych zdarzeń okazją do poznania historii matematyki. Następne rozdziały prowadzą nas przez życiorysy wielkich matematyków, takich jak: Pitagoras, Euklides, Euler. Bohaterowie poznają ciekawe zagadnienia związane z matematyką, np. liczby zaprzyjaźnione, a także odwiedzają miejsca w stolicy Francji powiązane z matematyką: piramidę na dziedzińcu Luwru, Instytut Arabski i Bibliotekę Narodową.

Ara o imieniu Nofutur, skrywająca pewną tajemnicę oraz będąca jedyną istotą, która potrafi rozwiązać dawno zapomniane twierdzenia, a także listy dawnego przyjaciela Pana Ruche stają się początkiem niesamowitej przygody, okraszonej matematyczną wiedzą, która zaprowadzi bohaterów aż na Sycylię.

Fabuła utworu zaczyna się na paryskim pchlim targu. Maks ratuje tam...

Jedyna książka o matematyce którą przeczytałam. To chyba coś znaczy

Jedyna książka o matematyce którą przeczytałam. To chyba coś znaczy

Średnia, nie mogłam jej doczytać i nie utkwiła mi jakoś specjalnie w pamięci.

Średnia, nie mogłam jej doczytać i nie utkwiła mi jakoś specjalnie w pamięci.

Książka sama w sobie oryginalna nie jest, ale to, co w niej mi się tak spodobało, to wtrącenia na temat matematyki. A że mało takich książek jest (albo ja mam pecha do nie trafiania na nich)... to dobrze mi się czytało.

• Matematyka
  • Inne