Płynne przejścia. Szkice o współczesnej poezji polskiej

Wydawnictwo: Instytut Mikołowski
LubimyCzytać

„Wszystko, co jest możliwe w języku, jest też możliwe w poezji.”„Kiedy byłem dzieckiem, tata uczył mnie wywoływać zdjęcia. W łazience, która robiła za ciemnię, ledwie można było rozpoznać kształty przedmiotów. Pamiętam szerokie naczynie z roztworem, do którego wkładało się naświetlony, błyszczący papier, i ten niezwykły moment, kiedy z bieli zaczynały się wyłaniać bezkształtne plamy. Zanim fotografia osiągnęła swój właściwy kształt, przez papier zdążyły się przewinąć dziesiątki fantastycznych obrazów. Czego ja tam nie widziałem! Najpierw trzy ważki, które nieoczekiwanie zlewały się w wielkie ptaszysko. Chwilę później rozwarte skrzydła okazywały się przejściem na plażę. Już, już, pomiędzy wydmami pokazywały się spienione fale Bałtyku, gdy nowe światła i cienie odmieniały ten pejzaż w zimowy, wigilijny wieczór przy stole. Czasami na papierze pozostawało zbyt dużo bieli, tak jakby owa pierwotna fotograficzna nicość nie wypluła dostatecznej ilości świata. Innym razem zdjęcie wyciągało się z roztworu za późno i wtedy obraz zdominowany był przez czerń – gorzkie świadectwo nadmiaru istnienia.”„Krytyka uczestnicząca to ten rodzaj działalności pisarskiej, który angażuje się etycznie w interpretację dzieła, a jednocześnie bierze czynny udział w reorganizacji modelu rzeczywistości po stronie interpretatora. Spotkanie dwóch narracji, dwóch ‘dzielności’, wiąże się ze swoistym sprzężeniem zwrotnym, które następuje w czasie lektury. Słownik interpretowanego dzieła wpływa na słownik interpretującego krytyka, a ponieważ to krytyk (lub szerzej: czytelnik) powołuje do życia dzieło, przeto i kształt dzieła w dużej mierze zostaje przezeń zdeterminowany.”(Fragmenty książki "Płynne przejścia. Szkice o współczesnej poezji polskiej", IM 2011)Marcin Orliński - ur. 1980 – poeta, krytyk literacki.Doktorant w Instytucie Badań Literackich PAN.Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.Laureat nagrody głównej w III Ogólnopolskim Konkursie Krytycznoliterackim Festiwalu Puls Literatury (Łódź, 2010), a także wielu nagród poetyckich. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury.Wydał tomy wierszy: "Mumu humu" (Kraków 2006), "Parada drezyn" (Łódź 2010), "Drzazgi i śmiech" (Poznań 2010) oraz książkę krytyczno-literacką "Płynne przejścia". Szkice o współczesnej poezji polskiej" (Instytut Mikołowski, 2011).Publikował w takich czasopismach, jak „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Tygodnik Powszechny”, „Twórczość”, „Akcent”, „Odra” czy „Bez dogmatu”.Mieszka i pracuje w Warszawie.Oficjalna strona: www.marcinorlinski.pl.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!