Wśród "swoich" i "obcych". Rola edukacji w społeczeństwach wielokulturowych Europy Środkowej (XVIII-XX wiek)

Wydawnictwo: Impuls

Zaprezentowane w niniejszej książce artykuły autorów z Polski, Rosji, Ukrainy, Litwy i Kazachstanu są dowodem na to, że w wielu ośrodkach naukowych problematyka wielokulturowości, zarówno w aspekcie historycznym, jak i historii szkolnictwa, jest przedmiotem wieloletnich badań. Książka składa się z pięciu części. Artykuły zostały pogrupowane tak, aby prezentowane w nich treści ukazywały...

Książka składa się z pięciu części. Artykuły zostały pogrupowane tak, aby prezentowane w nich treści ukazywały kontekst polityczny i społeczny, który tworzył określone warunki dla współżycia i współistnienia różnych narodów, ze szczególnym podkreśleniem roli edukacji na przestrzeni wieków XVIII-XX. Pierwsza część skoncentrowana jest wokół tematu początków integracji kulturowej narodów Europy Środkowej. W części drugiej opisano rolę edukacji w dobie zaborów. Kolejna część omawia problem mniejszości narodowych i religijnych w II Rzeczpospolitej. W publikacji znajdziemy także kilka rozdziałów opisujących rolę szkoły i nauczyciela w środowisku wielonarodowościowym. Całość zamyka część książki poświęcona aspiracjom edukacyjnym i kulturalnym mniejszości narodowych
w nowych warunkach politycznych po II wojnie światowej.
Dzięki zróżnicowanej tematyce zebrane w tym tomie artykuły omawiają skomplikowane problemy dotyczące społeczeństw wielokulturowych. Przedstawiono także na temat szeroko pojętej edukacji, która powinna przyczyniać się do podejmowania dialogu i wspólnego rozwiązania wszelkich konfliktów.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2006

źródło okładki: http://www.impulsoficyna.com.pl/