CSS3. Podręcznik nowoczesnego webdevelopera

Okładka książki CSS3. Podręcznik nowoczesnego webdevelopera
Peter Gasston Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Helion

Niby wszystko jest na miejscu, ale mimo wszystko raczej mozolnie przebrnąłem przez te pozycję.

Moje zastrzeżenia to: książka jest czarno-biała, nie ma nawet żadnej kolorowej strony z ilustracjami, które tego wymagają. CSS to strona wizualna, kiedy mowa o cieniach czy fontach, to jeszcze ujdzie, ale kiedy pojawia się temat nakładania warstw, to robi się już zgrzebnie. Autor ma tego świadomość, bo sam o tym pisze, ale mimo wszystko decyduje się na np. umieszczenie barwnego (oryginalnie) wykresu HSL, co zupełnie nie ma sensu przy druku w odcieniach szarości.

Co do ilustracji, autor podpisuje wszystkie wg wzorca „efekt zastosowania wzorca X”, a dopiero w tekście głównym daje właściwy opis ilustracji (tj. na której ilustracji został użyty jaki wzorzec). Co utrudnia korzystanie z ilustracji jako próbnika-referencji.

Tekst jest rozwlekły, sporo wtrąceń „zapewne ucieszysz się”, „nie bój się, zaraz wszystko wytłumaczę”, a kiedy dochodzi do głosu matematyka, to już więcej sumitowania się, że autor nie omówi danego zagadnienia, bo to trudne (przy obrotach w 3d autorowi cały akapit zajęło jakieś ogólnikowe krążenie wokół wektora kierunkowego, zamiast powiedzieć krótko „oś obrotu” — no ludzie...).

Dla porządku jeszcze powiem, że tytuł należy odczytać jako „to co zostało wprowadzone do CSS3”, nie ma tutaj opisu elementów, które pojawiły się przed CSS3 (a w sumie szkoda).

Jak na ponad 300-stronicową książkę jedno słowo jakim mógłbym określić ten tytuł to „rozczarowanie”. Może miałem za duże oczekiwania...

• Posiadam - nieprzeczytane
  • Web