Arnhem 1944

Wydawnictwo: Alma-Press
8370203574
Arnhem
historia

We wrześniu 1944 r. alianci podjęli śmiałą próbę pokonania Niemiec jednym celnym ciosem. zaplanowana z rozmachem operacja powietrznodesantowa pod kryptonimem Market-Garden miała otworzyć drogę czołgom marszałka Montgomery ego przez Holandię do serca Niemiec zagłębia Ruhry. Głównym zadaniem ok. 35 tysięcy spadochroniarzy było uchwycenie przepraw na licznych przeszkodach wodnych, a najważniejszą z nich był most w Arnhem. Bitwa, która jak wierzył marszałek Montgomery miała zakończyć wojnę przed Bożym Narodzeniem 1944 r., okazała się ostatnim zwycięstwem Niemiec. Biorąca w niej udział brytyska 1. Dywizja Powietrznodesantowa została zniszczona, a walcząca u jej boku polska 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa poniosła wysokie straty.

darek78 | 2012-10-02
pawel.dobroczek | 2016-09-25