Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
mota

Słoweńska filozoficzna szkoła psychoanalityczna stanowi obecnie jeden z najważniejszych współczesnych prądów intelektualnych. Slavoj Žižek stał się międzynarodową gwiazdą filozoficzną, zaś Mladen Dolar i Alenka Zupančič uważani są za niezwykle oryginalne głosy we współczesnych dyskusjach o relacji między psychoanalizą i filozofią. Książka Kuby Mikurdy to pierwsza w skali światowej monografia słoweńskiej szkoły. Autor odwołuje się do Lacanowskich formuł seksuacji – męskiej, czyli logiki wyjątku, oraz żeńskiej, czyli logiki niespójności – by zrekonstruować najważniejsze tezy Žižka, Dolara i Zupančič dotyczące podmiotu, etyki, estetyki i polityki.

Nie-całość to pionierska monografia „słoweńskiej szkoły psychoanalizy". Kuba Mikurda w zwięzły i przystępny sposób omawia najważniejsze wątki myśli „trójki z Lublany", od psychoanalitycznej wykładni tragedii i komedii do etyki i polityki psychoanalizy. Pokazuje, jak każde z nich twórczo rozwija pojęcia ze słownika Zygmunta Freuda i Jacquesa Lacana - pragnienie, popęd, sublimację, fantazmat czy rozkosz - zaprzegając je do analizy współczesnych zjawisk kulturowych i społeczno-politycznych.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy ( PIW ) 2015

źródło okładki: Państwowy Instytut Wydawniczy ( PIW ) 2015

yootsuu | 2016-08-14
Przeczytana: 16 marca 2016

książka Kuby Mikurdy spadła mi jak gwiazdka z nieba - gdy obawiałam się, że zwyczajnie nie zrozumiem pewnych rzeczy, pisząc o nich magisterkę, zobaczyłam ją na stronie księgarni internetowej. inne kraje mają Lacana, Freuda, Zizka, my mamy Kubę! :)

ze względu na 'zawodowe' podejście do lektury, czytałam ją dokładnie, zaznaczając różne fragmenty. sugerowałam się także bogatą bibliografią, gdy dany problem wydał mi się ciekawszy. 'Nie-całość' czyta się szybko dzięki przystępnemu stylowi, dobremu podejściu i jasnemu sposobowi wyjaśniania tych skomplikowanych zagadnień.

wszystkim zainteresowanym psychoanalizą ta książka powinna przypaść do gustu. ;)

Long | 2016-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Wreszcie pozycja tłumacząca jasno myśl Lacana. Poprzez słoweńskich psychoanalityków. Jednocześnie rozbudza zainteresowanie ich osobistymi poglądami, koncepcjami.