Walec wojny w południowej Polsce 1944-1945.

Wydawnictwo: Napoleon V
historia
Bauero

Praca „Walec wojny w południowej Polsce 1944-1945” poświęcona jest działaniom wojennym toczonym przez 1 Front Ukraiński przeciwko niemieckiej Grupie Armii „Północna Ukraina”, a później Grupie Armii „A” i „Środek”. W wyniku tych operacji prawie cała południowa Polska wraz z Zagłębiem Dąbrowskim, Górnym Śląskiem i Opolszczyzną została uwolniona od Niemców. Rozważania autora koncentrują się głównie na planach stron walczących oraz ich realizacji na polu walki. Pokazują proces przygotowania i zabezpieczenia operacji pod względem logistycznym, medycznym i sanitarnym. Ukazują także proces przejmowania przez polską administrację od Armii Czerwonej ziem, które po wojnie stały się częścią województwa śląsko-dąbrowskiego.

źródło opisu: www.napoleonv.pl

źródło okładki: skan własny

Marcin Kowalczyk | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Pierwsze na co zwróciłem uwagę to wydanie książki. Twarda lakierowana oprawa z tematycznie dobrze dobranym zdjęciem na okładce, przykuła mój wzrok. Uwielbiam takie książki. W środku czysty biały papier z dużą ilością starannie wykonanych map. Niektóre z nich na rozkładanych wklejkach, co ułatwia czytanie. Blok jest szyty.
Inni wydawcy powinni się uczyć. Owszem, takie książki mają swoją cenę. Dobra jakość musi kosztować. Ja wolę wyższą półkę, dlatego godzę się na taką cenę.
Publikacja opowiada o walkach w południowej Polsce 1944-45. Autor obala wiele mitów, które wrosły w naszą świadomość. Przytoczę historię o zasługach Armii Czerwonej w wyzwalaniu Krakowa. Prawda była zupełnie inna.
Język w jakim jest napisana publikacja nie jest prosty w odbiorze. Mnóstwo informacji, liczb i ruchów wojsk - trzeba zwolnić i dobrze śledzić mapy. Czy to przeszkadza ? Mi nie, ale dla osoby "zielonej" w temacie, może stanowić wysoki mur.
Styl autora jest rzeczowy i pozbawiony zbędnych emocji. Nie...