Bryk do architektury

Wydawnictwo: Unpubleashed
sztuka
McCrea

O architekturze można pisać rożnie. Można skupić się na tym jak wygląda, jak funkcjonuje, do czego pasuje, a do czego nie. Można pisać o materiałach, technikach i stylach. Można zakładać, że architektura jest niewinną, autonomiczną dziedziną, a architekci zajmują się rozwiązywaniem praktycznych problemów w możliwie gustowny sposób. Ale za każdym budynkiem – od domku po wieżowiec – stoją czyjeś ambicje i namiętności, a rzeczywistość kształtuje konkretna władza i kapitał. Dlatego aby lepiej zrozumieć architekturę warto czasem spojrzeć jej na ręce, zapytać co działo się poza starannie skomponowanym i wyretuszowanym kadrem, który oglądamy w oficjalnych publikacjach. Łukasz Wojciechowski zabiera nas nie tylko do pracowni architektów, ale i do gabinetów ich mecenasów.

Grzegorz Piątek, Centrum Architektury

źródło opisu: http://unpubleashed.pl/project/bryk-do-architektury-2/

źródło okładki: google

Lengua | 2015-09-25
Przeczytana: 20 września 2015

Krótki (40-60 min czytania), choć bardzo ciekawy zbiór anegdot o wielkich (?) architektach, którym zdarzyło się w karierze podejmować bardzo dyskusyjne moralnie decyzje. I nierzadko dobrze na tym wychodzili.

Jeśli chcesz wiedzieć, który architekt mówił o sobie publicznie 'I'm a whore', kto wymyślił 'galerie handlowe' i który powojenny mistrz modernizmu popierał w 1933-34 Hitlera - sięgnij po 'bryka'. (Bryk do architektury II).

Minusem jest cena (ok. 25zł przy bardzo małej ilości tekstu i rozmiarach książki), ale treść zdecydowanie ciekawa.

marta9marta | 2018-10-16
Na półkach: Archi, Chcę przeczytać

Chętnie odkupie! Nakład się skończył i zdobycie jej graniczy z cudem a może ktoś chce odsprzedać?

Wer | 2016-03-11
Przeczytana: 18 marca 2016