7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Religia, Bóg
religia
Aleksander

Żyjemy w czasach, gdy nowo budowane kościoły raczej budzą przerażenie niż podziw swą architekturą i wystrojem wnętrz. To zdumiewające, że liczący 2 tysiące lat Kościół katolicki porzucił klasyczne kanony piękna na rzecz dziwacznych eksperymentów. Ale zdumienie to ustępuje, gdy uświadomić sobie, jak wielką zmianą (wręcz rewolucją) było odrzucenie tradycyjnego rytu Mszy św., w którym kapłan stał twarzą do Boga, a tyłem do wiernych. W posoborowej nowej Mszy ten porządek odwrócono, co musiało odbić się nie tylko na estetyce kościołów, ale i na duchowym odbiorze Ofiary Pańskiej.
O tych smutnych zmianach traktuje książka niemieckiego filozofa i teologa, ks. Klausa Gambera, wieloletniego dyrektora Instytutu Liturgicznego w Ratyzbonie.

Polskie wydanie tej niezwykle interesującej i ważnej dla każdego świadomego katolika pracy zawiera także dwa uzupełnienia: studium wprowadzające autorstwa rzeszowskiego bernardyna i profesora tamtejszego seminarium, o. Benedykta Jacka Huculaka, oraz przedmowę kardynała Józefa Ratzingera, czyli obecnego papieża Benedykta XVI. Już sam ten fakt powinien skłaniać do uważnej lektury!

Ks. Klaus Gamber, „W stronę Pana!”, Wyd. Świętego Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara

źródło opisu: http://sanctus.com.pl/szczegoly/6568/w_strone_pana

źródło okładki: http://sanctus.com.pl/szczegoly/6568/w_strone_pana

Aleksander | 2015-05-01
Na półkach: Przeczytane, Przyjemności

W którą stronę powinno odprawiać się Mszę Świętą? Przodem do ludzi czy może jednak do Pana...? Arcyciekawa książka, obowiązkowa pozycja dla każdego wierzącego księdza. Czytać i stosować! :)