Bułgaria znana i nieznana: Magiczne góry

Okładka książki Bułgaria znana i nieznana: Magiczne góry Skarlet Albert
Okładka książki Bułgaria znana i nieznana: Magiczne góry
Skarlet Albert Wydawnictwo: Sowa, Skarlet&Albert Seria: Bułgaria znana i nieznana turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Bułgaria znana i nieznana
Sowa, Skarlet&Albert
2015-03-01
2015-03-01

Odkrywana magia Bułgarii. Tak najkrócej opisałabym tą pozycję. Wiele miłości do gór i szacunku do kultury i tradycji. Przedstawione relacje międzyludzkie, nieznane rejony.

"W "książkową podróż" po tych magicznych górach zapraszamy tych, którzy planują się tam wybrać i tych, których interesują mało znane bałkańskie regiony z nutką orientu w tle".

Jest to książka o magicznych górach, pięknej przyrodzie, zabytkach, ludziach i obyczajach. Poznacie z niej brutalne historie: wojny, powstania, zmuszanie do zmiany wyznania, liczne morderstwa na niewinnych ludziach. Przeczytacie o mieście z tragiczną przeszłością, o podziemnym pałacu i jeszcze wielu innych ciekawostkach.
Zachwyciłam się pięknem przyrody, ukazanym w książce. Jako ciekawostkę powiem Wam, że w Rodopach są jedyne plantacje słynnych bułgarskich róż, o których mało kto wie. Produkuje się z nich drogocenne olejki. Chętnie zobaczyłabym tę plantację, dla takiej miłośniczki róż, jaką jestem, byłoby to wielkie przeżycie. Chciałabym też, obejrzeć te wszystkie rezerwaty, bajkowe wąwozy, wodospady, rzeki i jeziora. Chętnie też udałabym się do tych źródełek, słynących ze specjalnych właściwości uzdrawiających. Książka nie tylko opisuje piękno przyrody, ale też ciekawie przedstawia zamieszkujące tam zwierzęta:muflony, dziki,szakale, jelenie i wiele innych.
Na szczególną naszą uwagę zasługują też skalne stwory. Zwiedzając można trafić na górskiego strażnika-olbrzyma z kamienną twarzą.
Ludność zamieszkująca ten region to głównie Bułgarzy, Pomacy i Turcy. Podobnie jak i w całej Bułgarii, tak i w Rodopach życie toczy się w specyficznym bałkańskim rytmie. Ludzie są tu przesądni, wierzą w magię ziół, kochają taniec i muzykę. Uwielbiają świętować i znają wiele legendi zwyczajów przodków. Są ludźmi towarzyskimi. Chętnie rozmawiają z turystami. Możecie tutaj poznać legendę o pannie, którą zgodnie z modlitwą pochłonęła ziemia oraz o Orfeuszu, który wyruszył do Hadesu, by uratować Eurydykę. A to tylko cząstka tego, co tam odkryjecie, nie mogę zdradzić wszystkiego, musicie sami sięgnąć po książkę i poznać inne legendy.
Kochani jestem miłośniczką gór, uwielbiam nasze Tatry. Teraz zafascynowana dodatkowo Rodopami. Mam kolejne marzenie: zobaczyć je, odkryć swoimi oczyma, zwiedzić,wyruszyć z aparatem w ręku na tą wędrówkę. Dzięki autorom, wiem gdzie się udać. Mało tego znam ceny wejść do muzeów, znam wyciągi narciarskie, szlaki górskie. Nawet będę mogła się troszkę porozumieć, gdyż na końcu książki są zwroty i słówka, które pozwolą się nam przywitać się, zamówić jedzenie, czy zapytać o drogę.
Zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki-przewodnika po Rodopach. Poznacie Bałkany, jakich na pewno jeszcze nie znacie. Jestem pewna, że wielu z Was zapragnie się tam udać.

Kochani, po raz kolejny zabieram Was w niezwykłą podróż do Bułgarii. Tym razem będziecie mogli odkryć przepiękne góry Rodopy. Choć sama nie jestem zwolenniczką gór i wolę jeziora, to dzięki tej książce odkryłam zamiłowanie do gór. Dosłownie!

Pomyślicie, czym takim one się wyróżniają? Co czyni je piękniejszymi od innych? A ja Wam na to odpowiem, że wszystko. Niezwykłe formacje skalne, które z chęcią zobaczyłabym na żywo już samymi opisami sprawiają, że mogę je sobie wyobrazić w mojej głowie. Przepiękna przyroda oraz zabytki z czasów Traków, Rzymian i Imperium Osmańskiego, uzmysławiają nam jak niewiele wiemy na temat takich miejsc jak te przepiękne góry.

Skarlet i Albert zabierają nas w podróż, z której nikt z nas nie chciałby wracać do domu. Nie ukazują nam tylko piękna gór, lecz także pozwalają poznać wiele historii oraz obyczajów.

"Bułgarzy opowiadają, że kiedy Pan Bóg rozdzielał różnym narodom ich miejsca na ziemi, oni zgłosili się ostatni. Stwórcy zrobiło się żal spóźnialskich i podarował im kawałek raju. Ten najciekawszy fragment edenu, jest chyba właśnie tu, w bułgarskich górach. W tutejszą atmosferę i charakterystyczny klimat, wpisują się również te nie-piękne osady, opuszczone lub zamieszkane przez starych ludzi, z domami „uginającymi się” pod ciężarem czasu. I oczywiście wszechobecny, ale obowiązujący na całych Bałkanach „bałaganik”. "

Poznajemy miasto z tragiczną przeszłością, gdzie bezwzględnie mieszkańców zmuszano do przejścia na islam. Jednak Ci, którzy nie chcieli przejść na islam, tylko zachować swoją wiarę, musieli opuścić swoje schronienie i poszukać sobie nowego.

Niezwykle tajemnicze wydają się być wszystkie kamienne rzeźby, z których z każdą z nich wiąże się inna historia.

W rejonie Rodopów na świat przyszedł mityczny Orfeusz, o którym zapewne każdy z Was już słyszał.

"Jego śpiew i muzyka potrafiły zdziałać cuda. Pięknem hipnotyzowały ludzi, zwierzęta, morze. Poruszały skały, drzewa... "

Książka wzbogacona jest o wiele interesujących fotografii, które tylko zachęcają by odwiedzić te wszystkie niezwykłe miejsca. Przyznam, że wiele z tych zdjęć zapiera dech w piersi.

Magiczne góry to książka, która zawiera wiele ciekawostek. Zabiera nas krok po kroku w najciekawsze miejsca, informując nas o każdej legendzie czy też obyczaju. Uświadamia nam, że Bułgaria to specyficzny kraj, a jej mieszkańcy są niezwykle oddani rodzinom, przyjaciołom, którym poświęcają wiele czasu i uwagi. Książka ta jest w pewnym stopniu przewodnikiem dla tych, którzy chcą poznać Rodopy i ich niezwykłą moc.

Pamiętajcie, że wybierając się w te urokliwe miejsca, koniecznie musicie zabrać aparat i odwiedzić takie atrakcje jak: wąwozy, rezerwaty czy też jaskinie. Gwarantuję Wam, że jak raz się tam wybierzecie to pokochacie ten kraj, który ma wiele do zaoferowania.

Dzięki tej książce, możecie krok po kroku odkrywać historię Rodopów, dowiedzieć się o ciekawych szlakach, a przede wszystkim poznać historię Traków, którzy niegdyś zamieszkiwali tamte tereny.

Zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję, dzięki tej książce możecie poznać Bałkany jakich nie znacie.

czytaninka.blogspot.com

Rodopy to kwintesencja wschodnich Bałkanów – wysokie góry, małe wioski zagubione na pograniczu, w których przeplata się śpiew muezina i dźwięki cerkiewnych dzwonów. Magiczność Rodopów, to przede wszystkim zazębiająca się historia i tradycja wielu grup etnicznych, religii czy języków. Wyjątkowo piękne, dziewicze i spokojne góry. Z dala od turystycznych kurortów można posłuchać szemrzących potoków z krystalicznie czystą wodą, podziwiać dzikie kwiaty i zioła rosnące w okolicznych szczelinach oraz odkrywać skalne minerały. Rodopy są słabo zaludnione, z reguły mieszkają tu bułgarscy muzułmanie– Pomakowie oraz etniczni Turcy.
Zapraszam na całą recenzję:

W obliczu brutalnych zamachów terrorystycznych na najbardziej znane kurorty wypoczynkowe na świecie warto zastanowić się nad alternatywną trasą wakacyjnych wojaży. Według Skarlet i Alberta doskonałym miejscem na spędzenie urlopu są niemal dziewicze i nieodkryte przez masowego turystę magiczne i górzyste tereny Bałkan. Rejon kusi bogatą wielonarodową, wielowyznaniową i wielokulturową historią, pobudzającymi wyobraźnię romantycznymi legendami, klimatycznymi trasami , pięknymi krajobrazami i leczniczymi uzdrowiskami, które są dostępne niemal w każdym bułgarskim kurorcie.

Ludność zamieszkująca ten region to głównie Bułgarzy, Pomacy i Turcy. To ludzie, którzy uwielbiają świętować i mają ku temu wszelkie powody, religijne czy obyczajowe. Są przyjacielsko nastawieni i kultywują stare tradycje, wierzą w dawne legendy, w które Bałkany obfitują. Możecie tu usłyszeć o pannie, którą zgodnie z modlitwami pochłonęła ziemia; o hajdukach, którzy byli rozbójnikami ale dbali o najbardziej poszkodowanych przez los; o rusałkach wabiących pasterzy; o nimfach zamieszkujących pełne uroku miejsca; o kobiecie płaczącej krwawymi łzami, które po dotknięciu ziemi zmieniały się w białe kwiaty (Momina syłza- kobieca łza- konwalie) czy o Orfeuszu, który wyruszył do Hadesu (przez jaskinię Diabelskie Gardło) by uratować Euredykę.

Na równi z romantycznymi, słowiańskimi opowieściami, Bałkany charakteryzuje także ich brutalna historia: napaści, wojny, powstania, niewola turecka, zmuszanie do zmiany religii, mordowanie niewinnych mieszkańców, w tym starców, kobiety i dzieci. Po dzień dzisiejszy można obserwować dowody tej niszczycielskiej fali, okrutnych zbrodni i heroizm pojedynczych bohaterów. Bułgarskie miasta pełne są architektonicznych zabytków, kościołów, meczetów, cerkwi, ruin całych osad, twierdz, starych dróg i szlaków komunikacyjno- kupieckich oraz archeologicznych okazów starożytnej kultury.

Bałkany to region bogaty we florę i faunę. Wielkie rezerwaty porośnięte bujną roślinnością, "100-u letnie drzewa, chronione gatunki krzewów i ziół, między którymi majestatycznie przechadzają się muflony, dziki, jelenie szlachetne, daniele, lisy i wilki, szakale, niedźwiedzie, żbiki, łasice i wydry". Duże wrażenie robią także fenomenalne twory natury, tj. dwumetrowe skalne grzyby, kamienne twarze, skały o niecodziennych kształtach. Na uwagę zasługują także jaskinie, które na tym terenie występują bardzo licznie. Są widowiskowym efektem natury lub ludzkich rąk.

Autorzy książki Skarlet i Albert bardzo ciekawie opowiadają o swojej pasji, jaką są podróże, a w szczególności poznawanie Bałkanów i przybliżenie ich swoim rodakom. Skrupulatnie zgromadzili wiedzę o miejscach przez siebie odwiedzanych jak i informacje o wszelakich atrakcjach: wyciągach górskich, uzdrowiskach, rezerwatach, górskich szlakach, muzeach, interesujących zabytkach wartych obejrzenia. Zajmująco przybliżają życie Bułgarów, ich obyczaje, ważne święta, sposób zabawy, historię, kuchnię. Z ich pomocą poznacie najważniejsze bułgarskie słówka i zwroty, które będą Waszym wsparciem w trudnych początkach. Z sukcesem będziecie mogli przywitać się, zakwaterować się w hotelu, zamówić jedzenie, zrobić proste zakupy czy zapytać o drogę.

"Magiczne góry" to kompendium wiedzy dla turysty, który wyrusza eksplorować Bałkany. Znajdziesz w nim wszystko, co wiedzieć powinieneś by odkryć całe piękno Bułgarii. Oprócz tekstu pomogą Wam w tym zdjęcia, które przenoszą w inny świat.

aleksandrowemysli.blogspot.com

• Bułgaria