Syberyjski trans

Nowy Świat
2015-02-13
2015-02-13
Syberia Rosja zesłania

Okładka książki Oblężone. Piekło 900 dni blokady Leningradu w trzech przejmujących świadectwach przetrwania Olga Bergholc, Lidia Ginzburg, Jelena Koczyna
Oblężone. Piek... Olga Bergholc, Lidi...
Okładka książki Syn dwóch matek Małgorzata Karolina Piekarska, Maciej Piekarski
Syn dwóch matek Małgorzata Karolina...
Okładka książki Wypędzone. Historie Niemek ze Śląska, z Pomorza i Prus Wschodnich. Trzy szczere świadectwa kobiet bezbronnych wobec zwycięzców Ursula Pless-Damm, Helene Plüschke, Esther von Schwerin
Wypędzone. His... Ursula Pless-Damm, ...

Zbiór reportaży, początkowo wydaje się zwykłym opisem wypraw na Syberię. Jednak książka toczy się w kierunku uchylenia rąbka dziejów Sybiraków. Jak opisać te nieludzkie czasy na nieludzkiej ziemi? Niektórzy nadal boja się powiedzieć co widzieli, przeżyli.
"Każda minuta życia w łagrze jest trucizną"

Jednak te reportaże to w większości historie współczesnych mieszkańców Syberii.
Książkę dostałam w prezencie, w związku z planowaną podróżą Koleją Transsyberyjską. Podróż się nie odbyła, ale ta książka utwierdziła mnie w przekonaniu, że jeżeli nie koleją, to innym środkiem transportu tą część świata warto odwiedzić
Polecam!

"Każda minuta życia w łagrze jest trucizną"

Jednak te reportaże to w większości historie współczesnych mieszkańców...

"Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia" Fiodor Dostojewski (str 444)
Autor zabiera nas w podróż w głąb współczesnej Syberii podążając krwawym szlakiem dawnych obozów pracy.Opisuje codzienne, ciężkie życie mieszkańców Syberii, którzy z pokorą przyjmują przeciwności losu. Pokrętną syberyjską logikę myślenia, do której tubylcy się przyzwyczaili, natomiast dla nas wydaje się szokująca. W prawie każdej odwiedzanej miejscowości można się natknąć na ikonę Rosjan w postaci pomnika lub ulicy Lenina. Nakazy pracy, przydziałowe mieszkania, skutki pierestrojki, której efektem był powrót do czasów wspólnoty pierwotnej." Żywy skansen komuny" (str 30)
Tworzenie nowego sowieckiego człowieka we wszystkich możliwych dziedzinach spowodowało jego zniszczenie. Ludzie pogodzili się z tą rzeczywistością i żyli w niej bez sprzeciwów. Autor przedstawia także w jaki sposób można było się stać wzorcowym obywatelem sowieckiego państwa, a także propagandowe mistyfikacje na wielką skalę.
Autor bardzo celnie stwierdził "Filmowi twórcy.....studiujcie historię, obyczaje ówczesnego ZSRR. Znajdziecie gotowe pomysły na scenariusze godne oscarowych dzieł" (str 195)
Podróż współczesna opisana z humorem, zabawnymi anegdotkami mającymi miejsce podczas wyprawy i z codziennego życia mieszkańców. Rosyjskie pojmowanie sensu, czasu, odległości jest szokujące dla nas, lecz dla nich to codzienna normalność.Znajdujemy piękne, plastyczne opisy przyrody, a także realistycznie oddane obrazy miast z blokowiskami betonowymi, chatkami i ruinami dawnych baraków i szkieletami domów.Wyjaśnia wiele ciekawostek przyrodniczych obalając istniejące mity .Opowiada o ogromnej gościnności, otwartości i szczerości mieszkańców tamtych terenów i szacunku dla Polaków.
I druga podróż jakże smutna, w której odwiedzamy Wyspy Archipelagu.Opis pierwszej ekspedycji geologów, która odkryła nowy ląd będący w przyszłości miejscem przeklętym, grobem milionów zesłańców. Poznajemy wspomnienia zesłańców, łagierników i piekło w którym musieli żyć. I mimo iż tamte czasy dawno minęły to rany pozostały na zawsze. Jedni chętnie opowiadali o tamtych czasach inni woleli milczeć bojąc się wspomnień.Przewija się wiele historii z podobnym początkiem, różnorodnym rozwinięciem i tragicznym zakończeniem. Bo jeśli nawet bohaterowi udało się przeżyć to stracił najbliższych. Praca w katorżniczych warunkach, zimą w temperaturze spadającej do kilkudziesięciu stopni poniżej zera, latem niemiłosierne upały i fala atakujących insektów, głodowe racje żywnościowe. Lepszej lekcji pokory nie trzeba. Ile faktycznie ludzi zginęło w Rosji tego nikt naprawdę nie wie. Powoli na jaw wypływają ukrywane starannie fakty. Odnajdywane są masowe groby ofiar "pierestrojki, "wielkiej czystki", megabudowli i łagrów. I rzecz niesamowita mentalność starych ludzi i ich ślepa wiara w dogmaty tyranii, która zniszczyła niejedno życie. Ich podziw i szacunek dla Stalina, bo bez niego byłoby gorzej, on nie zawinił. Całą odpowiedzialność za krzywdy i niesprawiedliwość ponosi sowieckie prawo. Przykrym i przygnębiającym zjawiskiem współczesnego pokolenia rosyjskiego jest fakt nieznajomości ich własnej historii, istnienia piekła łagrów i tragicznego losu ich przodków.
Wspaniała podróż dokumentalna w przeszłość i teraźniejszość, ogrom wiadomości, wartościowy przekaz wzbogacony nagraniami z tej wyprawy zawartymi na płytce DVD przez to, co sobie wyobrażaliśmy możemy faktycznie zobaczyć.

"Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia" Fiodor Dostojewski (str 444)

• Do zdobycia
  • Syberia
  • Podróże: Syberia
  • - A Przeczytać
  • - Jakubowice
  • Ruskie pierogi

Dodaj cytat z książki Syberyjski trans