Przewodnik po świadomym śnieniu

Okładka książki Przewodnik po świadomym śnieniu Thomas Peisel
Okładka książki Przewodnik po świadomym śnieniu
Thomas Peisel Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Z żukiem literatura piękna
Z żukiem
A Field Guide to Lucid Dreaming
W.A.B.
2015-02-18
2015-02-18
Robert Mitoraj

Bardzo praktyczna książka, napisana przez doświadczonych entuzjastów, w której teoria ograniczona jest do minimum. Jak przygotować się do snu? Jak trenować zapamiętywanie snów? (intencja przed zaśnięciem, delikatne budzenie się bez wstawania i otwierania oczu, zapisywanie) Jak "indukować" świadome śnienie i utrzymywanie się w świadomym śnie? (testy rzeczywistości, np. przebijanie dłoni palcem, obracanie się w świecie snu). Pamiętam, że kiedyś ten podręcznik zrobił na mnie spore wrażenie, ale zarzuciłem trening po kilku tygodniach. Teraz próbuję znowu, zobaczymy, jak pójdzie. Póki co, o ile sny zapamiętuję lepiej, lucid dream jeszcze przede mną. Zobaczymy!

Świetnie napisana książka. Autorzy w prosty sposób wyjaśniają techniki, które ułatwiają rozpoczęcie świadomego śnienia. Napisane bardzo prostym językiem, który trafi do każdego.
Zostały omówione wszystkie podstawowe aspekty - oprócz tego jak zacząć świadomie śnić autorzy omawiają również jak się poruszać po takim śnie, historię świadomych snów oraz to jak może wyglądać przyszłość.
Zaczęłam już wykonywać ćwiczenia i wydaje mi się, że dzięki tej książce mam szanse zacząć świadomie śnić.
Sama okładka mnie początkowo nie przekonała - mimo że uwielbiam takie jaskrawe kolory to skojarzyła mi się początkowo z poradnikiem dla nastolatek. Jednak stwierdzam, że pasuje idealnie do tematyki snów, pełnych fantazji i kreatywności. Zachwyciły mnie również ilustracje książki, kojarzące mi się z Alicją w krainie czarów, co również bardzo pasuje.

Lekko napisana książka. Świetnie się czyta. Pokazuje bardzo proste metody na kontrolę własnego snu. Okraszona opisami z marzeń sennych osób, które już próbowały. Dodatkowo poczytamy trochę o historii, filozofii i nauce badającej sny, a rozważania autora na temat świata wykreowanego przez nasz umysł wprowadzą nutkę refleksji. Jeśli ktoś chce zacząć świadomie śnić, to gorąco polecam.

Tak właśnie powinno się pisać książki dotyczące różnych zagadnień. Na temat i bez zbędnych słów.

Autorzy (trójka przyjaciół) zagadnienia dotyczące świadomego snu uporządkowali i starali się nie lać przysłowiowej wody. Bibliografia, której trochę jest, co mnie pozytywnie zaskoczyło, została ponumerowana i umieszczona na końcu książki, żeby nie rozpraszać czytelnika a niektóre rozdziały zostały przyozdobione rycinami nawiązującymi do surrealistycznego świata snów tak by czytając można było po części przenieść się w ten świat. Nawet okładka z czarną żaglówką na różowym tle podoba mi się, choć jestem facetem i nie jest to mój ulubiony kolor. Po prostu jest na miejscu i nawiązuje do niezwykłego i barwnego świata w który każdej nocy się zagłębiamy gdy nasze ciało odpoczywa. Podobały mi się także krótkie fragmenty ze świadomych snów różnych osób zamieszczone w książce – często wywoływały one uśmiech na mojej twarzy.

Nie jest to książka czysto naukowa a opisywany temat został przedstawiony na tyle ile to jest potrzebne by zacząć swoją przygodę ze świadomym śnieniem – w końcu jest to przewodnik jak sugeruje tytuł a nie encyklopedia. To właśnie jest najmocniejszą stroną książki – autorzy nie zwodzą czytelnika – są z nim szczerzy, na dodatek można odczuć, że naprawdę im zależało na podzieleniu się swoją wiedzą z czytelnikiem.

Thomas Peisel , który jest można powiedzieć głównym autorem książki wciągnął w temat świadomych snów wielu ze swojej rodziny i znajomych, co myślę że jest dobrą rekomendacją i świadczy o pasji autora. Mimo iż jeszcze nie udało mi się świadomie śnić to polecam książkę gdyż czytałem ją z zaciekawieniem a temat dotyczący przewodnika jest czymś co przy niewielkiej pracy i trochę większym zaangażowaniu może nam dać wiele korzyści.

Ciekawa pozycja, z praktycznymi radami i przykładami. Jeszcze z nich nie skorzystałam, ale niewykluczone że spróbuję :)

Druga część książki trochę przegadana, trochę szkoda. Gdyby do końca pozostała niejako poradnikiem, byłoby świetnie, natomiast druga część to raczej "co by było gdyby" i wodolejstwo.

Jeżeli szukacie książki, która powolnymi krokami wprowadzi Was w świat snów, to bardzo dobrze trafiliście. Autorzy, dość sprawnie manewrują pomiędzy snem a jawą, i przyswajają czytelnikowi wiedzę, w bardzo prosty i jasny sposób.

Pomimo tego, książka posiada także wady. Moim zdaniem, zbyt pośpiesznie (w drugiej części książki) autorzy przeszli do tematów, nad wyraz wręcz niewiarygodnych dla zwykłego śmiertelnika, który dopiero po raz pierwszy słyszy o świadomym śnieniu. Tym niemniej, samo wprowadzenie w świat snu, jest na tyle przejrzyste, że warto czytać książkę etapami, by dopiero w późniejszym czasie, rozwinąć swoje umiejętności w tej niezwykłej sztuce, którą zwą oneironautyką.

Warto wypróbować metody świadomego śnienia opisane w tej książce.

Warto wypróbować metody świadomego śnienia opisane w tej książce.

Bardzo fajny przewodnik na temat świadomego śnienia .Wyjaśniane są tam przeróżne techniki ,które każdy może wykonać podczas snu.Choć zadanie nie należy do łatwych z czasem staje się łatwością.Jeśli chcesz mieć przeróżne przygody,spotykać przeróżne osoby ,latać ,odwiedzać kraje ,czy też przechodzić przez ściany.Możesz to wszystko osiągnąć ,jeśli przeczytasz tą książkę.Naprawde warto.Polecam.

Bardzo dobra książka o tym temacie. Informacje przez ujęte w przyjemne i zwięzły sposób. Bez zbędnego biadolenia. Fajne w tej książce jest to że nie poprzestaje ona na samych snach tylko zahacza też o psychologie i filozofie co mnie bardzo cieszy

• Wiedza niepowszechna

Dodaj cytat z książki Przewodnik po świadomym śnieniu