Pedagogia godności. Elementy etyki pedagogicznej

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
pedagogia, pedagogika, etyka, godność
isabelle142

"Wojciech Chudy w swojej książce w sposób jasny i obrazowy ukazuje przemiany, jakim ulegała filozofia wychowania, która z refleksji nad wychowaniem człowieka pojętym jako wychowanie moralnej strony ludzkiego życia, przekształciła się w dyscyplinę zwracającą uwagę na integralnie pojęty proces wychowania."

(z recenzji ks. dra hab. Mariana Nowaka, prof. KUL)

źródło opisu: okładka

isabelle142 | 2015-02-02
Na półkach: Przeczytane, Studenckie
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Tak naprawdę nie dokończyłam tej książki, ponieważ do egzaminu obowiązywały mnie jedynie wybrane rozdziały, ale to, co przeczytałam, pozwoliło mi wyrobić jakąś opinię.
Oczywiście podejmując próbę oceny należy wziąć pod uwagę fakt, że autor nie doczekał wydania tej książki, została ona wydana po jego śmierci. Gdyby żył, pewne rozdziały na pewno wyglądałyby inaczej, o czym wspomina we wstępie Anna Szudra, która podjęła się opracowania tej pozycji.
Samej treści raczej nie będę komentować, bowiem prezentowane poglądy niejednokrotnie dotyczą tematyki katolickiej (choćby dlatego, że Wojciech Chudy związany był z KULem, a najczęściej cytowaną przez niego osobą był święty Jan Paweł II), z którymi człowiek się zgadza lub nie.
Zakres podejmowanych tematów jest dosyć szeroki: padają tu takie hasła jak miłość, godność, sumienie, śmierć, omawiane są zagadnienia związane z wychowaniem, scharakteryzowano także różne odmiany personalizmu.
Książka, jak to tego typu książki zwykle bywają, napisana...

Linusz2906 | 2017-05-04