Przysłowia polskie

Okładka książki Przysłowia polskie Grzegorz Strzeboński
Okładka książki Przysłowia polskie
Grzegorz Strzeboński Wydawnictwo: Greg Seria: Kolorowa Klasyka wierszyki, piosenki
wierszyki, piosenki
Kolorowa Klasyka
Greg
2014-01-01
2014-01-01
przysłowia

Książka z wybranymi przysłowiami dla dzieci .
Miękka oprawa. Kredowy papier. Czcionka dosyć wyraźna. Zastosowano kolor tekstowy dla wyróżnienia przysłowia, o które chodzi. Ilustracje dość małe . Strony pokolorowane jednolitym pastelowym tłem. Opracowany tekst na białym spodzie dla wyrazistości podczas czytania.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego , gdyby nie to ,że każde przysłowie wytłumaczone zostało w formie krótkiej wierszowanej. Jest to nowość w pewnym sensie. Do tej pory nie spotkałam takiej formy przy książkach z przysłowiami.
Muszę przyznać ,że sentencji, porzekadeł i powiedzonek rzeczywiście jest bardzo dużo. Jedne bardziej znane , a drugie mniej.

Przykładowo:
Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Bez pracy nie ma kołaczy. Cicha woda brzegi rwie.
Co dwie głowy, to nie jedna. Co ma wisieć, nie utonie. Co się odwlecze, to nie uciecze.
Czas leczy rany. Czas to pieniądz. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.
Nie ma dymu bez ognia. Nie od razu Kraków zbudowano. Nie odwracaj kota ogonem.
Nie szata zdobi człowieka. Nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Nie warto płakać nad rozlanym mlekiem. Nie wszystko złoto, co się świeci.
Nie wywołuj wilka z lasu. Niedaleko pada jabłko od jabłoni.
Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. Pańskie oko konia tuczy.
i inne…

Przykładowa rymowanka humorystyczna do przysłowia – Nie chwal dnia przed zachodem słońca.
,,To będzie super dzionek – stwierdził tata rankiem.
Chwilę później zbił szybę,wylał kawy szklankę.
W południe zepsuł auto i sparzył się słońcem.
Ryzykownie jest chwalić dzień przed jego końcem.’’

Książeczka bardzo sympatyczna. Rymy szybko i łatwo wpadają w ucho . Zanim się spostrzeżemy nasze pociechy całą książkę będą znały na pamięć. A nasza głowa już w tym ,żeby odpowiednio umiały wprowadzić te powiedzonka w życie.
Polecam!

Książka z wybranymi przysłowiami dla dzieci .

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego , gdyby nie to ,że każde...

Chcąc przybliżyć Wnuczce nasze przysłowia zakupiłam książkę.
Przeczytałam i ze względu na istotną rolę ilustracji i krótkość tekstu dam coby Dziewczynka sama czytała oglądając.Większy pożytek.A przez telefon dziś będziemy się uczyły modlitwy na katechezę w myśl przysłowia:"Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał".

Chcąc przybliżyć Wnuczce nasze przysłowia zakupiłam książkę.

Ciekawa książka dla dzieci

Ciekawa książka dla dzieci

1964

Świetnie pomyślany zbiór rymowanek wyjaśniających znaczenie przysłów polskich. Dowcipna, przystępna forma spowodowały, ze uczniowie nie tylko słuchali z zainteresowaniem, ale też sami chcieli czytać i próbować odgadywać znaczenie poszczególnych przysłów. Atutem jest też szata graficzna.

Książka jest świetna! Słynne polskie przysłowia opisane i wyjaśnione w formie wierszyka z załączoną ilustracją fantastycznie ułatwiają dziecku ich zrozumienie!!!

• Czytane z córką
  • Podboje literackie Tristana i Nataniela
  • 2016
  • 4a) 2019
  • Dla dzieci, Poziom 0

Dodaj cytat z książki Przysłowia polskie