Pułkownik Beck

Okładka książki Pułkownik Beck Olgierd Terlecki
Okładka książki Pułkownik Beck
Olgierd Terlecki Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza historia
373 str. 6 godz. 13 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Krajowa Agencja Wydawnicza
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
373
Czas czytania
6 godz. 13 min.
Język:
polski
Tagi:
Historia Polski Dyplomacja II RP Józef Beck Sanacja Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita Polska polityka zagraniczna
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1027
1018

Na półkach:

Niepełna ale mimo wszystko ciekawa biografia człowieka, który kształtował polska polityką zagraniczną lat 30-tych. Powstała w czasach cenzury musiała unikać tematów zakazanych wtedy. Plus garść interesujących fotografii.

Niepełna ale mimo wszystko ciekawa biografia człowieka, który kształtował polska polityką zagraniczną lat 30-tych. Powstała w czasach cenzury musiała unikać tematów zakazanych wtedy. Plus garść interesujących fotografii.

Pokaż mimo to

avatar
4522
747

Na półkach:

Wbrew tytułowi nie jest to biografia ministra spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej (kwestie biograficzne praktycznie nie są w książce poruszane) lecz monografia polskiej polityki zagranicznej jako takiej w latach 1932-1939. Pozycja ta powstała w latach 80-ych XX w., co wykluczało rzetelne przedstawienie rzeczywistej roli Związku Radzieckiego w przyczynieniu się do wybuchu II wojny światowej. Pewne kwestie nie były wówczas ujawnione, o innych pod rządami komunistycznymi po prostu nie można było pisać. Autor dość zręcznie wybrnął z powyższego dylematu, omawianie udziału ZSRR w wydarzeniech poprzedzających wojnę ograniczając do minimum i unikając w ten sposób powielania kłamstw ówczesnej propagandy. Skoro nie mógł napisać prawdy, przynajmniej milczał. Oczywiście, obraz wypadków pozostaje tym samym niepełny, ale trudno winić o to O. Trerleckiego.
Pozostałe kwestie związane z polską i ogólnoeuropejską dyplomacją tej doby przedstawia rzetelnie i drobiazgowo, dając przy tym własne, często bardzo zdecydowane opinie. Wbrew nadziejom Autora, wyrażonym we wstępie, za zabieg niekoniecznie udany uważam natomiast nadmierne obciążenie tekstu obszernymi cytatami ze źródeł (raportów, notatek słuzbowych, pamiętników). Kilka takich wstawek dałoby możliwość poznania stylu i języka tychże źródeł (często nader zawiłych),ale kilkustronicowe niejednokrotnie fragmenty, z rzadka opatrywane krótkimi kometarzami O. Terleckiego, czynią lekturę nużącą. Zresztą język monografii sam w sobie również wydaje się zawiły. Utrudnia to przyswojenie bogactwa zaprezentowanych informacji, stanowiących z kolei główną zaletę książki.

Wbrew tytułowi nie jest to biografia ministra spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej (kwestie biograficzne praktycznie nie są w książce poruszane) lecz monografia polskiej polityki zagranicznej jako takiej w latach 1932-1939. Pozycja ta powstała w latach 80-ych XX w., co wykluczało rzetelne przedstawienie rzeczywistej roli Związku Radzieckiego w przyczynieniu się do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

„Pułkownik Beck” Ryszarda Terleckiego to ciekawa monografia poświęcona osobie ostatniego polskiego przedwojennego ministra spraw zagranicznych oraz całej polskiej dyplomacji lat trzydziestych. Poszczególne posunięcia dyplomatyczne, traktaty, wyjazdy i interwencje zostały przedstawione dość szczegółowo. Mimo iż praca powstała w czasach poprzedniego ustroju, jej spojrzenie na sanację, stosunki z ZSRR i tym podobne sprawy nie jest wypaczone. W ogóle Terlecki jest dość obiektywny, choć – taka jest akurat jego opinia – wszyscy ważniejsi politycy polscy i zagraniczni lat trzydziestych zasługują jego zdaniem na niską ocenę przez wzgląd na swoje błędy, które doprowadziły Hitlera do władzy, a następnie do ekspansji w Europie. Krytyka to jednak słuszna, gdyż przyglądając się polityce dwudziestolecia można się tylko łapać za głowę nad nieudolnością zatrzymania państw totalitarnych. Hitlera można było powstrzymać jeszcze jesienią roku 1939... Narracja Terleckiego jest interesująca, umie on przykuć uwagę czytelnika. Rzucają się jednak w oczy dwie kwestie: zbyt częste cytaty z różnego rodzaju literatury pamiętnikarskiej oraz pewna skłonność do nietypowych porównań i metafor. Operuje Autor naprawdę zaskakującymi figurami, które dziś wydają się po prostu dziwaczne i lektury nie ułatwiają. Co do samej treści książki, to szkoda, że Terlecki nie przedstawił szerzej spraw mniej znanych, takich jak młodość Becka oraz czas jego rumuńskiego internowania – zagadnienia te są w pracy zmarginalizowane, a myślę, że wniosły by sporo do charakterystyki tytułowego bohatera.

Tomasz Babnis

„Pułkownik Beck” Ryszarda Terleckiego to ciekawa monografia poświęcona osobie ostatniego polskiego przedwojennego ministra spraw zagranicznych oraz całej polskiej dyplomacji lat trzydziestych. Poszczególne posunięcia dyplomatyczne, traktaty, wyjazdy i interwencje zostały przedstawione dość szczegółowo. Mimo iż praca powstała w czasach poprzedniego ustroju, jej spojrzenie na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11
  • Przeczytane
    9
  • Historia
    1
  • Posiadam
    1
  • Polska
    1
  • Czekające
    1
  • Posiadane
    1
  • Biografistyka
    1
  • Dwudziestolecie międzywojenne
    1
  • Historyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pułkownik Beck


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne