Najlepsze przygody z naszego lasu

Okładka książki Najlepsze przygody z naszego lasu Julia Śniarowska
Okładka książki Najlepsze przygody z naszego lasu
Julia Śniarowska Wydawnictwo: Papilon Cykl: Parauszek i przyjaciele literatura dziecięca
literatura dziecięca
Parauszek i przyjaciele
Papilon
2014-10-22
2014-10-22
Parauszek las przygody

Okładka książki Nie ma jak w domu Vanessa Cabban, Jonathan Emmett
Nie ma jak w domu Vanessa Cabban, Jon...
Okładka książki Czarownica Winnie Korky Paul, Valerie Thomas
Czarownica Winnie Korky Paul, Valerie...
Okładka książki Winnie i Dzień Dinozaura Korky Paul, Valerie Thomas
Winnie i Dzień... Korky Paul, Valerie...

Witajcie w Naszym Lesie!

W świecie bajek już zawsze będę czuła się dobrze. Bez względu na wiek, a lata lecą, zawsze chyba zostanie mi nawyk sięgania po literaturę dla dzieci. Takim tropem trafiłam na wyjątkową książeczkę dla najmłodszych, w której występują zwierzęta. Autorką opowiadań jest Julia Śniarowska, a na ich podstawie powstał serial dla maluchów emitowany na jednym z tematycznych telewizyjnych kanałów dla dzieci. Osobiście go nie oglądałam, ale po lekturze, kto wie! Bardzo przypadły mi postacie z tej bajeczki do gustu. Są nimi m.in. zajączki, wilk, lis, sroka, łoś i mają bardzo sympatyczne imiona - Benek, Łopatek, Parauszek, Usia, Fredek. Każde z nich zostało uczłowieczone, każde mieszka w Naszym Lesie, gdzie spotykają ich przeróżne przygody. Jak głosi opis na okładce - każda z postaci została stworzona, by zostać przyjaciółmi dziecka. To prawda, tak dokładnie jest. A same historyjki są bardzo ciekawie i mądrze pomyślane, drzemią w nich morały, przekazują one wartości wychowawcze, edukują, uczą i bawią. Czyta się je z przyjemnością. Każda z opowieści ma odrębny pomysł na fabułę. Z każdej płynie gloryfikacja rzeczy dobrych, pożytecznych. Książeczka świetnie nadaje się do czytania maluszkom na dobranoc jak również do nauki płynnego czytania dla starszych dzieci. Jej dodatkowym atutem są fotosy z serialu. Pochwalę Wydawcę za bardzo staranne wydanie - twardą okładkę zwiększającą żywotność bajki, elegancki papier. Tej bajce nie można się oprzeć.
Główny bohater to ciekawy świata zajączek Parauszek. Jest niezwykle kreatywny, ma mnóstwo pomysłów, marzeń i projektów. Wszędzie zapcha swój sympatyczny nosek. Jest on postacią bardzo sympatyczną, ma wiele pozytywnych cech charakteru. Jest przyjacielski, ma dobre serduszko. W lesie ma wielu przyjaciół z którymi przeżywa różne przygody. O nich traktuje osiem opowiadań, szkoda, że tylko tyle, bo ja chętnie bym przeczytała ich o wiele więcej.
Książeczka gloryfikuje przyjaźń, solidarność, pomaganie innym, uczy życia w grupie, co przyda się maluchom w przedszkolu czy szkole.
Zarówno serial jak i książka są dedykowane grupie od 2 do 6 lat. Moim zdaniem ta książeczka nie znudzi ani starsze dzieci ani dorosłych. Rozpogodzi pochmurne oblicze, nastroi pozytywnie do życia, da zastrzyk energii. Tak właśnie było u mnie, a nie ukrywając dojrzała ze mnie kobieta. Przy okazji dodam, że moim zdaniem nie tylko muzyka łagodzi obyczaje. Bajki czytane przez dorosłych też.
Na koniec pozwolę sobie na cytat z pierwszej historyjki:
" Wie to każdy miś i zając,
że marzenia - uskrzydlają!
Kiedy marzysz, wszystkie chwile
są tęczowe jak motyle."

Witajcie w Naszym Lesie!

bardzo fajne bajki na dobranoc. opowiadania bez przemocy. moja 2,5 letnia córeczka po prostu jest zakochana w Parauszku.

Jeśli Wasze dzieci oglądają program Mini Mini to z pewnością doskonale znają już Parauszka i jego przyjaciół :) Nikodem co prawda nie ogląda już Mini Mini - niestety wyrosło mi dziecko. Twierdzi, że jest już za duży na takie bajeczki dla maluszków. No ale co poradzić... Parauszka więc nie znał, ale powiem Wam, że po wysłuchaniu opowieści z tej książki stwierdził, że z chęcią zobaczy także bajkę ;)

W książeczce tej znajdziemy osiem ciekawych historyjek, w której bohaterami są pluszakowe zwierzaki mieszkające w lesie. Jest Parauszek, są też jego przyjaciele czyli łoś Łopatek, sroka Madzia, zajączka Usia, miś Benek, bóbr Klepek oraz wilk Waldek i lis Fredek...

Przygody jakie ich spotykają są przeróżne. Na przykład pewnego razu Parauszek zamarzył sobie, żeby zacząć latać i za wszelką cenę chciał się tego nauczyć. Najpierw skonstruował drewniane skrzydła, ale niestety nie zadziałały, potem przebiegły lis i wilk postanowili wzbogacić się na jego marzeniu i udawali, że chcą go nauczyć latania, na koniec nasz pluszowy przyjaciel postanowił skonstruować rakietę kosmiczną i polecieć w kosmos... Innym razem Parauszek postanowił wydać przedstawienie, jednak napotkał kilka kłopotów. Narrator miał straszną czkawkę, rycerz miał wielką tremę, a smok nie pamiętał swojej kwestii. Na szczęście przyjaciele przybyli mu z pomocą i dzięki wspólnym pomysłom udało im się pokonać wszystkie przeciwności i przedstawienie było wspaniałe... Albo wtedy kiedy wszystkie zwierzaki wybrały się do lasu na biwak. Parauszek i Usia przez całą noc mieli pełnić wartę przy obozowej fladze, ale wredny lis Fredek i wilk Waldek postanowili uprzykrzyć zajączkom życie i udając potwora ukradli im flagę. Jednak znowu z pomocą przyjaciół wszystko wyszło na jaw i lis z wilkiem dostali nauczkę za takie brzydkie zachowanie...

Nie będę opowiadała Wam wszystkich historii, które znajdują się w tej książce, bo co to za radość z czytania kiedy będziecie wiedzieli już co się wydarzy ;) Ale jestem pewna, że nawet jeśli nie znacie tej grupki przyjaciół z bajki z tv to i tak ogromnie ich polubicie, bo jak tu nie lubić takiej grupki sympatycznych, pluszowych zwierzaków ;) ?

Wszystkie te historyjki mają jakiś mądry morał, wszystkie uczą nasze dzieciaki różnych ważnych wartości... Nie znajdziemy tutaj ani odrobiny przemocy, nawet wtedy kiedy lis i wilk uprzykrzają innym życie oni i tak nadal traktują ich przyjaźnie... Jest to zdecydowanie ogromnym plusem tej bajki :) Na dodatek przed rozpoczęciem każdego kolejnego opowiadania znajduje się krótka rymowanka idealnie opisująca daną historyjkę:

"Zaginął ci kalosz lub czekoladki?
Jest ktoś, kto lubi takie zagadki!
Leśny detektyw - szybko jest w stanie
rozwiązać każde trudne zadanie!"

"Hokus-pokus! Czary-mary!
Daruj wróżce dwa talary,
a przepowie ci w nagrodę
wynik meczu lub pogodę..."

Książeczka ta jest więc bardzo ciekawą, przydatną i pouczającą lekturą. Treść jest mądra i zrozumiała, a jednocześnie sporo się tutaj dzieje i nasi mali czytelnicy z pewnością się przy niej nie znudzą. Twarda okładka, śliskie strony, do tego duża, bardzo czytelna czcionka, zawsze na białym tle. No i mnóstwo kolorowych ilustracji! Naprawdę wspaniałe połączenie. Zdecydowanie polecam tę książeczkę i dla tych młodszych słuchaczy, którzy już chwilkę przy słuchaniu książeczki usiedzieć potrafią i dla tych starszych, którzy sami za czytanie się już zabiorą. Bez wątpienia wszyscy będą zadowoleni :)

Jest to bardzo prawdopodobne, że Parauszka już znacie z MiniMini+, ale jeśli do tej pory nie mieliście okazji go spotkać, z miłą chęcią zapoznam Was. "Parauszek i przyjaciele" to polska produkcja studia Se-ma-for. Jego przygody możecie poznać również z książki "Parauszek i przyjaciele. Najlepsze przygody z Naszego Lasu", do której opowiadania napisała Julia Śniarowska.

Parauszek to marzyciel, który ma mnóstwo pomysłów i dba o to, by nie było nudno. Zajączek jest też najlepszym przyjacielem, na którego zawsze można liczyć. W codziennych przygodach towarzyszą mu Usia, sroczka Madzia, łoś Łopatek, miś Benek, bóbr Klepek, lis Fredek, wilk Waldek, wiewiórka Kitka i sowa Uhu. Z nimi nie można się nudzić, za to wiele można się nauczyć.

Książeczka "Parauszek i przyjaciele" zawiera osiem opowiadań, a każde z nich posiada jakiś morał, mądrość. Z przygód Parauszka młodzi czytelnicy dowiedzą się między innymi, że:

nie można nikogo bezpodstawnie oskarżać, bo pomylić się jest bardzo łatwo;
prawdziwy bohater nie szuka sławy, pochwał i nagród, on radość czerpie z bezinteresownej pomocy;
problemy są dużo łatwiejsze do rozwiązania, kiedy wspierają nas przyjaciele;
dobra psota powinna śmieszyć wszystkich, a nie tylko psotnika i z pewnością nie powinna przynosić szkód.

Opowiadania zawarte w książeczce są dość długie, dlatego kategorię wiekową określiłam na 4+, jednak jednocześnie są one bardzo ładne, mądre i dość proste, także myślę, że i młodszym dzieciom można książeczkę przeczytać choćby przed snem. Każdy zna swoje dziecko i wie na ile starczy mu cierpliwości.

"Parauszek i przyjaciele" przekazuje pozytywne wartości, nie ma w niej przemocy, ani sytuacji/rzeczy, których dziecko mogłoby się przestraszyć. Bohaterowie wszelkie problemy rozwiązują na spokojnie i po przyjacielsku. Nie dochodzi wśród nich do kłótni, bo przecież wystarczy trochę wyrozumiałości i uprzejmości, by nawet w najmniej przyjemnej sytuacji dojść do porozumienia. Książkę "Parauszek i przyjaciele. Najlepsze przygody z Naszego Lasu" można zaliczyć do książek edukacyjnych.

O ilustracjach chyba mówić nie ma potrzeby, sami na nie spójrzcie i oceńcie czy się Wam podobają :) Ja jak na nie patrzę to od razu przypomina mi się bajka Przygody Misia Uszatka :) a w niej Zajączek i Króliczki :) Książka oczywiście jest pięknie wydana, ma twardą okładkę i strony z dobrej jakości papieru. Mój Mąż gdy ją ujrzał, to stwierdził, że pewnie kosztuje z 50 zł. :) Zazwyczaj nie podaję cen na blogu, ale tym razem ze względu na tych, którzy nie orientują się w cenach książek z Papilonu, od razu powiem, że ta książka kosztuje 26 zł.

Ilustracje znajdziecie na moim blogu http://yllla-cowgowiepiszczy.blogspot.com/2014/11/parauszek-i-przyjaciele-najlepsze.html

...

• Dla Dziecka
  • Czytam dzieciom
  • Papilon
  • Książeczki dzieciaków - przeczytane
  • Własna biblioteczka
  • 2016
  • Zrecenzowane

Dodaj cytat z książki Najlepsze przygody z naszego lasu