Niedawne odkrycie Wielkiego Kataju albo państw Tybetu

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Wydawnictwo: WAM
Novo descobrimento do Gram Cathayo, ou reinos de Tibet, pello Padre António de Andrade, da Companhia de Jesu, Portuguez, no anno de 1624
jezuici, misje, Tybet
historia

Wielki dwudziestowieczny badacz Tybetu, Sven Hedin, napisał o autorze tej książeczki misjonarzu, portugalskim jezuicie, że stoi on jak kamień milowy na drodze wieków, jak słup graniczny w prądzie czasów i stanowi punkt, w którym rozpoczyna się w rzeczywistości historia tybetańskich podróży odkrywczych. Antonio de Andrade był pierwszym Europejczykiem, który w 1624 roku dotarł do Tybetu. Rok później powrócił tam, by założyć pierwszą stację misyjną. Swoje przygody i spostrzeżenia opisał w liście do zakonnych przełożonych, który szybko został opublikowany (Lizbona 1626) i wzbudził w Europie sensację. Druga relacja o. de Andrade z Tybetu ukazała się w Polsce w 1628 roku, udostępniona przez krakowskiego jezuitę Fryderyka Szembeka. Niniejsze wydanie to pierwszy polski przekład całej relacji portugalskiego jezuity wprost z oryginału. Ten swoisty zapis spotkania Portugalczyka ze światem buddyzmu tybetańskiego poprzedza obszerny wstęp znawcy buddyzmu, prof. Marka Mejora.

LaPetitePrincesse | 2015-10-16
tahiszcz | 2014-04-10