Architekci kultury śmierci

Okładka książki Architekci kultury śmierci
Benjamin Wiker Wydawnictwo: Fronda nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
392 str. 6 godz. 32 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
brak tytułu oryginału zbiór tekstów
Wydawnictwo:
Fronda
Data wydania:
2014-10-13
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-13
Liczba stron:
392
Czas czytania
6 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364095450
Tłumacz:
praca zbiorowa
Tagi:
Politologia ideologia konserwatyzm pojęcie kultura śmierci
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dawkins kontra Bóg Scott Hahn, Benjamin Wiker
Ocena 5,7
Dawkins kontra... Scott Hahn, Benjami...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1662
1653

Na półkach: ,

Żyjąc w dzisiejszych czasach człowiek często spotyka się na łamach różnego typu mediów z dyskusjami na tematy społecznie ważne, a zarazem wielce drażliwe, jakimi są m.in. aborcja, eutanazja, prymat związków jednopłciowych, wolność seksualna, hedonizacja życia itp. Jednakże w tych dyskusjach praktycznie zawsze pomija się ich źródło i związane z tym kwestie natury filozoficzno-społecznej. Przypomina to dyskusję dwóch hydrologów o rzece, którzy jedynie widząc jej ujście próbują dywagować o jej przebiegu, specyfice i wpływie na lokalne otoczenie. Przy czym nie próbując dojść do jej źródeł nigdy nie będą w stanie odpowiedzieć rzeczowo i w pełni na pytania i wątpliwości, które pojawiają się w toku wzajemnej dysputy. Jednakże często dojście do źródła wymusza przyjęcie prawdy, która jednakże może być niewygodna dla jednej ze stron i podważać jej pierwotnie stawiane górnolotne tezy.

W taką drogę do źródła zabierają czytelnika Donald de Marco oraz Benjamin D. Wiker w swojej książce „Architekci kultury śmierci”. Starają się oni pokazać źródła, a przede wszystkim twórców „kultury śmierci”, która prowadzi do depersonalizacji ludzkości i jest „próbą zredukowania ludzkości do poziomu podczłowieczeństwa, nie tylko zgodnie z jakąś abstrakcyjną definicją, lecz również w każdym wymiernym aspekcie naszego człowieczeństwa.” Zauważają oni, iż „kultura śmierci” nie wydarzyła się nagle, pojawiając się znikąd i opanowując społeczeństwo, lecz była budowana przez stulecia doprowadzając do hekatomby moralnej ostatnich dekad.

Autorzy, jak sami przyznają wybrali według nich najważniejszych „architektów” z ostatnich dwóch stuleci dzieląc, ich na siedem kategorii, w zależności od obszaru społecznego lub naukowego, na który mieli największy wpływ. Możemy tutaj znaleźć opisy takich osób jak Friedrich Nietzsche, Karol Darwin, Karol Marks, Jean-Paul Sartre, Zygmunt Freud, Alfred Kinsey, czy Peter Singer. Nie wyczerpują one listy zaproponowanej przez Donalda de Marco i Benjamina D. Wikera, lecz są „architektami”, którzy obrazują poruszane przez nich główne kategorie związane z „kulturą śmierci”. Ponadto autorzy nie odrywają idei i postulatów głoszonych przez wymienione w książce osoby od kontekstu ich życia i wpływu innych postaci i prądów filozoficzno-społecznych na nie. Sprawia to, iż czytelnik może w pełni zrozumieć i dostrzec rozwój tak poglądów danej jednostki, jak również jej jednostkowy wkład w „kulturę śmierci”. Autorzy pokazują również błędy w rozumowaniu, czy przyjmowanych tezach przez „architektów” oraz zwracają uwagę na demagogiczność postulatów przez nich proponowanych, a które są dzisiaj często przyjmowane bezkrytycznie.

Pełna recenzja na:
http://moznaprzeczytac.pl/architekci-kultury-smierci-donald-de-marco-benjamin-d-wiker/

Żyjąc w dzisiejszych czasach człowiek często spotyka się na łamach różnego typu mediów z dyskusjami na tematy społecznie ważne, a zarazem wielce drażliwe, jakimi są m.in. aborcja, eutanazja, prymat związków jednopłciowych, wolność seksualna, hedonizacja życia itp. Jednakże w tych dyskusjach praktycznie zawsze pomija się ich źródło i związane z tym kwestie natury...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    66
  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    19
  • Teraz czytam
    3
  • Ulubione
    2
  • Historia
    1
  • Kolejka3 Kiedyś
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • 2017
    1
  • Audio&E-booki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Architekci kultury śmierci


Podobne książki

Przeczytaj także