Zgłosuj na książki roku 2017

Po prostu Uważam Rze

Wydawnictwo: The Facto
mts

Tygodnik "Uważam Rze" był fenomenem pod każdym względem. To historia kury znoszącej złote jajka uduszonej przez swojego właściciela. Dlaczego? Mówi o tym Paweł Lisicki, twórca sukcesu "URze". To opowieść o politycznych naciskach, intrygach ludzi mediów, ostrej światopoglądowej wojnie z "Gazetą Wyborczą", Tomaszem Lisem i innym tuzami polskiego dziennikarstwa. Lisicki odsłania kulisy życia mediów w Polsce. Relacjonuje - jako naoczny świadek,a później współuczestnik - przebieg afery trotylowej, po której polskie dziennikarstwo nie będzie już takie samo jak wcześniej. Diagnozuje stan polskiej debaty publicznej i polityki. Opowiada o swoich współpracownikach, bez których sukces byłby niemożliwy: Bronisławie Wildsteinie, Rafale Ziemkiewiczu, Waldemarze Łysiaku, Piotrze Semce, Cezarym Gmyzie i wielu innych.

źródło opisu: The Facto, 2013

źródło okładki: The Facto, 2013

Andrzej | 2016-11-23
Przeczytana: 17 listopada 2016

Czy warto czytać książki posiadające krótki okres przydatności do spożycia? Moim zdaniem od czasu do czasu tak, ponieważ (mam tu na myśli oczywiście poważne rozmowy i autorów) można sobie częściowo pogłębić albo uzupełnić obraz czasów czy wycinka epoki. A czas przywoływany w rozmowie Piotra Gursztyna z Pawłem Lisickim jest niezwykle ważny dla Polski. Jak właściwie każdy czas.

Z książki wynika, że liberalna demokracja jest totalitaryzmem nienawidzącym jakiejkolwiek innej myśli poza liberalno – lewicową właśnie. To liberalni dziennikarze i politycy byli i są prawdziwymi cenzorami i zamordystami oraz wrogami demokracji. I to oni najgłośniej krzyczą o zagrożeniu dla wolności słowa. Cenię Pawła Lisickiego, który oprócz tego, że jest wybitnym eseistą (dla mnie to przede wszystkim eseista a dopiero potem dziennikarz) daje się poznać jako osoba spokojna, pogodna z dystansem do siebie i do świata. Być może ów dystans to pochodna jego zainteresowań i pasji, wykraczających dużo dalej niż...

Roman Dłużniewski | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Pamiętam jakim szokiem była dla mnie sprawa 'Uważam Rze'. Jak wspaniale zachowała się ogromna część zespołu redakcyjnego. Wszyscy, którzy pamiętają tamten okres, przeżyją to jeszcze raz.

Jakub | 2013-06-13
Przeczytana: 16 marca 2013

Oprócz opisywanych tutaj okoliczności spacyfikowania zespołu "Uważam Rze" przez Hajdarowicza, niezwykle ciekawe są też opinie Lisickiego na temat jego kolegów z redakcji. Czytelnicy dawnego "URze" nie zawiodą się tą książką.

maszmich | 2018-01-15
Paulus | 2016-05-28