8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
angielski
Kamil

Frans de Waal takes on those who have declared ethics uniquely human. Making a compelling case for a morality grounded in biology, he shows that ethical behavior, in humans and animals alike, is a much a matter of evolution as any other trait.

źródło opisu: Wydawnictwo Harvard University Press. 1997

źródło okładki: Wydawnictwo Harvard University Press

W książce tej etolog oraz prymatolog Frans de Waal rozpatruje jak wyjątkowy jest człowiek, w aspekcie moralnym oraz jakie elementy naszej osobowości i struktur społecznych istnieją gdzie indziej w królestwie zwierząt. W ramach ludzkiego społeczeństwa działania moralne mogą obejmować m. in. myśli i poczucie winy, poczucie obowiązku i poszanowania zasad, troska wobec wspólnoty i ogółu oraz poczucie bezpieczeństwa, co wiąże się z oczekiwaniami wobec społeczeństwa.
Więc jak bardzo wyjątkowi jesteśmy? Nie bardziej wyjątkowi niż inne gatunki. W rzeczywistości nasz system moralności bazuje na głębokich instynktach społecznych opracowanych przez miliony lat ewolucji, mających swoje korzenie w emocjach, a nie w rozumie. De Waal wskazuje szereg zachowań ze współistniejącymi emocjami u zwierząt pokroju człekokształtnych oraz zwierząt nie będących ludźmi, które prowadzą do pewnego rodzaju „proto-moralności”. Małpy pocieszają cierpiących członków własnej społeczności. Wieloryby oraz delfiny...

wojciech_k | 2015-04-19
Przeczytana: 21 kwietnia 2015