10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The lightning flash
angielski
Przemek

Ta niezwykła książka daje czytelnikowi wgląd w większość aspektów fizycznych powstawania wyładowań piorunowych i opisuje ich wpływ na urządzenia elektryczne i elektroniczne. Książka przechodzi od podstawowych procesów wyładowawczych w powietrzu poprzez zagadnienia generowania przejściowych pól elektromagnetycznych i ich oddziaływania z naziemnymi i podziemnymi liniami energetycznymi do zagadnień ochrony przed piorunami i testowania instalacji. Książka przyda się każdemu, kto projektuje, instaluje lub zamawia sprzęt, wymagający zabezpieczenia przed uderzeniami piorunów, a także studentom, poszukującym wprowadzenia do tematyki badawczej tej dziedziny nauki.

źródło opisu: Tylna okładka, tłumaczenie własne

źródło okładki: Broszura internetowa wydawcy w formacie PDF

Przemek | 2013-03-18
Przeczytana: 01 marca 2013

W tej książce jest wszystko, co o piorunach można chcieć wiedzieć.
Oczywiście, część zagadnień wymaga dalszych studiów literaturowych aby dokładnie je zrozumieć, ale ta książka przynajmniej sygnalizuje wszelkie niezbędne kwestie.
Omawiane jest tu szczegółowo powstawanie wyładowań piorunowych: od lawin elektronowych przez wyładowania strimerowe, wyładowania strimerowe koronowe, do wyładowań liderowych. Rozróżniane są wyładowania dodatnie i ujemne, obydwa rodzaje dokładnie dyskutowane. W przypadku ujemnych wyładowań liderowych rozpatrywane są pierwotne wyładowania liderowe z liderem przestrzennym i wtórne wyładowania strzałowe. Podawana jest charakterystyka fizyczna wyładowań (moc, prąd, temperatura plazmy, wysokość wyładowania, potencjał chmury, szybkość postępowania lidera i wyładowania głównego, itd). W tym rozdziale stosunkowo dużo w literaturze naszukałem się w zakresie sposobu przechodzenia od lawiny do strimera oraz w zakresie ustalania się maksymalnej średnicy lawiny.
Książka...