Anielskie opowieści dla duszy

Tłumaczenie: Andrzej Babuchowski
Wydawnictwo: WAM
anioł, dusza, opowiadanie

Książka składa się z ponad czterdziestu krótkich historii, których narratorami są spotkani przez autora zwykli ludzie. Opowiadają oni o ważnych dla siebie doświadczeniach, które diametralnie zmieniły ich życie i sprawiły, że nic nie było już potem takie samo. Mówią zarówno o wydarzeniach dramatycznych i bolesnych, związanych z cierpieniem, chorobą czy śmiercią bliskiej osoby, ale także o drobnych i codziennych sytuacjach, które tylko z pozoru nic nie znaczą. Dobre słowo, życzliwy gest, chwila rozmowy, jakiś list, jakieś spotkanie... - to tytułowe anielskie mgnienia, które nierzadko trudno nam zauważyć. Każda z przedstawionych historii to wzruszająca zachęta do chwili refleksji nad własnym życiem i do zadania sobie ważnego pytania: Czy potrafię odczytywać anielskie znaki i czy ulepszam według nich własną codzienność? "Człowiek musi bowiem komuś spełnić sen, żeby spełnił się jego własny. Takie jest tajemnicze prawo miłości i nadziei".

Marta | 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, My Precious!, 2014
Przeczytana: 18 marca 2014

Sugerując się okładką i tytułem tomiku „Anielskie opowieści dla duszy” spodziewałam się kolejnej książeczki o aniołach. Myliłam się, nie po raz pierwszy zresztą, bo dostałam znacznie więcej, niż mogłabym przypuszczać.

„Bóg pisze prosto po liniach krzywych”.

Zupełnie przypadkiem zwróciłam uwagę na tytuł oryginału i aż serce zabiło mi mocniej na widok języka czeskiego. Opowiadania zawarte w książeczce „Andělské vteřiny” zebrał czeski pisarz i poeta Petriska Martin, ukrywający się pod pseudonimem Eduard Martin. Autor słuchał, gromadził i spisywał historie opowiadane mu przez przeróżnych ludzi. Każdy z rozmówców miał zwierzyć się z czegoś, co zmieniło całe jego życie. Takich właśnie przełomowych, króciutkich, bo maksymalnie trzystronicowych opowieści jest w tomiku czterdzieści jeden.

Autor opowiada między innymi o ufności, jaką dzieci pokładają w rodzicach, o uśmiechu, który może uratować komuś życie, o dziadku, który nie zdążył zobaczyć najważniejszego obrazka narysowanego przez...

Księgoteka | 2015-08-18

zapraszam na bloga > http://ksiegoteka.blogspot.com/2015/08/26-anielskie-opowiesci-dla-duszy.html

„Anielskie opowieści dla duszy” Eduarda Martina, czyli krótkie opowiadania traktujące trochę o sensie życia, trochę o właściwym sposobie na miłość, czasem napomykające o wierze. Gdybym je miała wrzucić do jednego worka, to uczyniłabym to określając je „historiami filozoficznymi”.

W „Anielskich opowieściach” znalazłam równie dużo zalet, co i wad. Celem każdej historii było ułatwienie czytelnikowi poradzenia sobie z przeróżnymi trudnościami w życiu. Autor zebrał świadectwa ludzi, nie wymienionych z imienia ani nazwiska. Bohaterowie książki to przykładowo: pan S., kolega J., doktor L.M., kuzyn, babcia, przyjaciółka. Co z jednej strony sprawiło, że każda historia stawała się bardziej powszechna, gdyż jej bohaterami mógł być każdy kolega, każda pani D. i każda ciocia G.. Czytelnik miał możliwość utożsamienia się z wybraną postacią, która w zamyśle została stworzona jako biała kartka, na...

Gosia | 2013-03-03

mój piękny prezent z okazji bierzmowania :)

AleksandraB | 2016-01-24
Kasia Bielewska | 2016-01-16