Szlacheckie siedziby na Śląsku Cieszyńskim

Vydavatelství Regio
2005-01-01
2005-01-01
Śląsk Cieszyński szlachta siedziby

Dość obszerne i ciekawe źródło informacji o dworach na Śląsku Cieszyńskim. Niestety, około połowy z omawianych obiektów już nie ma, pozostały tylko stare pocztówki, zdjęcia, obrazy. Co właściwie jest smutne, np. zamek piastowski w Skoczowie ma tak doskonałe pamiątki, że jest możliwa jego wierna rekonstrukcja "od zera"--dlaczego nikt o tym nie pomyśli dla zwiększenia atrakcyjności miasta?... Opis każdego obiektu nie jest bardzo rozbudowany (jedna strona, mniej więcej Ą4, zapisana drobnym maczkiem, na co zwykle przypada kilka stron fotografii).
Większość obiektów (z których sporo sięga korzeniami renesansu, a nawet gotyku) ostateczny kształt uzyskała ok. 19 wieku, a zatem w epoce klasycyzmu. Ściślej, autor często podkreśla "empirowość" kształtów budowli. Niestety, w książce zabrakło chociaż krótkiego wprowadzenia do stylu empire (stylu cesarstwa--francuskiego). I zupełnie nie wiem co tu jest odmiennego od zwykłego klasycyzmu.
Tego też trochę mi zabrakło w opisach. Czasami zwracana jest uwaga na to, że jakiś detal wiąże się z jakąś epoką, ale jakoś mało tego było, autor jakby zakładał, że czytelnik np. na hasło "opaska okna" od razu wie, w jakiej epoce zaczęto to stosować. Opis jakby bardziej się skupia też na historycznych kolejach losu posiadłości niż na opisaniu co współcześnie zachowało się np. z renesansu, co z gotyku, co z baroku...
Zdarzają się też literówki. Np. s.315 "na wschód od Frydku-Misku" (Mistku); s. 325 "właścicielem pałacu został Jerzy Konstanty książę CzartoryskiEMU". Także załączony na końcu słownik terminów architektonicznych jest zdecydowanie zbyt ubogi w stosunku do tekstu, a w dodatku wersja czeska wydaje się bogatsza (jedno hasło znalazłem po czesku, po polsku było nieobecne--"sala terrena").
Ogólnie, wykonano kawał solidnej roboty, ale jest jeszcze co poprawiać do drugiego wydania (w szczególności wprowadzenie w architekturę stylu empire! Po poszukiwaniach na lc i allegro dotąd nawet nie widzę uzupełniającej pozycji literaturowej, gdzie mógłbym zdobyć tą wiedzę). Poza tym opisać lepiej co zachowało się współcześnie, na co warto zwrócić uwagę i do jakiej epoki stylistycznej to należy. Takie moje życzenia, jeśli autor przypadkiem czytałby tę recenzję.

• Chcę kupić
  • Albumy