1001 rzeczy o Miłosierdziu Bożym i św. Faustynie

Okładka książki 1001 rzeczy o Miłosierdziu Bożym i św. Faustynie Piotr Szweda MS, Andrzej Witko
Okładka książki 1001 rzeczy o Miłosierdziu Bożym i św. Faustynie
Piotr Szweda MSAndrzej Witko Wydawnictwo: WAM religia
religia
WAM
2014-01-01
2014-01-01
Boże Miłosierdzie św. siostra Faustyna

„Pragnę, aby poznał świat cały miłosierdzie moje. Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają mojemu miłosierdziu”.

Tymi oto słowami skierowanymi do Faustyny Kowalskiej siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia Pan Jezus miał przekazać światu orędzie Bożego Miłosierdzia. Siostra Faustyna poczuła się szczególną apostołką powierzonej prawdy, która mówi, że miłosierdzie Boże jest największym przymiotem Boga i wszystko ma w nim swe istnienie.

Swoje mistyczne przeżycia i rozmowy z Miłosiernym Jezusem Faustyna zapisywała w słynnym „Dzienniczku”, który stał się już klasyką mistycznej literatury. Głównym przesłaniem objawień jakich dostępowała Faustyna było głoszenie miłosierdzia Bożego, wezwanie do ustanowienia święta ku czci Bożego Miłosierdzia w pierwszą niedzielę Wielkanocy, wprowadzenie kultu obrazu Jezusa Miłosiernego z napisem „Jezu Ufam Tobie” oraz założenie nowego zgromadzenia zakonnego, a także propagowanie nowych modlitw: nowenny i koronki.

Siostra Faustyna pisała:
„ Celem moim jest jednoczyć się ścisłe z Bogiem przez miłość, a przeznaczenie moje jest uwielbić i wysławić Miłosierdzie Boże”.

Starała się wsłuchać z ufnością w głos Chrystusowego Miłosierdzia, w nim pokładała całą swoją nadzieję. Wezwania do apostołowania nie pozostawiała bez odpowiedzi:
„Pragnę przechodzić świat cały i mówić duszom o wielkim Miłosierdziu Boga”

Wydawnictwo M wydało dosyć obszerną pozycję książkową, w które można zaleźć dużo informacji na temat siostry Faustyny, historii i sprawowania kultu Jezusa Miłosiernego, księdza Sopoćki, dzięki którego staraniom ustanowiono święto i rozpowszechniono orędzie Boże przekazane siostrze Faustynie. W książce znajdziemy także bogaty komentarz teologiczny.

„1001 rzeczy…” to seria książek wydanych przez „wydawnictwo M”, które przedstawiają tytułowe 1001 ciekawostek dotyczących danego zagadnienia. Jak dotąd dotarłam do dwóch tematów, które poruszył cykl: o Janie Pawle II oraz o siostrze Faustynie i Bożym Miłosierdziu. „1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II” jeszcze nie czytałam, ale za to tuż po kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia bieżącego roku, trafiła do mnie książka Andrzeja Witko oraz księdza Piotra Szwedy – „1001 rzeczy o Miłosierdziu Bożym i św. Faustynie”.
Wzięłam do swoich rąk dosyć grubą, liczącą 324 strony książkę w miękkiej okładce przedstawiającej Jezusa Miłosiernego. Być może przeszkadzała mi w tym miejscu zbyt duża czcionka w porównaniu do wydania poświęconego Janowi Pawłowi II, ale dało się to jednak znieść. Nie do przełknięcia było natomiast dla mnie tło okładki. Nie wiem dlaczego, ale fiolet przechodzący w czerń jakoś mnie nie zachwycił.
Wracając jednak do treści książki, bo to ona jest celem naszego czytania i odbioru publikacji, to została ona podzielona wyraźnie na 5 części. Pierwsza poświęcona jest życiorysowi Heleny Kowalskiej, i to chyba ona najbardziej mnie zaciekawiła. Druga ogólnie przedstawia zagadnienie Miłosierdzia. Trzecia skupia się już na Miłosierdziu Bożym. Czwarta poszerza swoją tematykę o Miłosierdzie Boże według świętej Faustyny. Piąta część przedstawia natomiast postaci, które w swoim życiu kierowały się Miłosierdziem Bożym. Wśród nich znajdziemy między innymi świętego Jana Pawła II, błogosławionego księdza Michała Spoćko, księdza Józefa Andrasza, świętego brata Alberta, świętego księdza Zygmunta Gorazdowskiego oraz błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty. Każda z tych części zaś jest podzielona na podrozdziały, które w miarę szybko pomagają odnaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące na przykład określenia miłosierdzia, prawa do Miłosierdzia Bożego, czy też pełnienia Miłosierdzia.
Sam układ książki bardzo mi się podoba. Poszczególne jej fragmenty nie są ułożone w ścisły porządku, toteż czytelnik sam decyduje który z nich przeczyta. Każda ciekawostka na temat Miłosierdzia Bożego, czy też siostry Faustyny Kowalskiej, jest osobnym fragmentem książki. Tak jak to już wcześniej pisałam – najbardziej podobały mi się informacje na temat życiorysu świętej sekretarki Pana Jezusa. Chociaż znam w miarę dobrze jej biografię, to jednak pewne rzeczy były dla mnie nowością. Trochę rozczarowała mnie za to ostatnia część książki, której poświęcono sylwetki ludzi kierujących się w swoim życiu Miłosierdziem. Osobiście nie przywiązywałabym aż takiej wagi do samej biografii tych osób, a bardziej skupiłabym się na ich miłosiernych czynach. Co do trzech środkowych rozdziałów, to w miarę prosto i przejrzyście przedstawiają poruszane zagadnienia. Chwilami było za dużo informacji, przynajmniej jak dla mnie, co powodowało, że czułam niejaki przesyt informacji. Niektóre z nich były natomiast tak napisane, że musiałam je czytać po kilka razy, aby zrozumieć ich treść. Chętnie wyrzuciłabym też z książki niektóre informacje, zwłaszcza te, które nie do końca są potrzebne do zrozumienia istotnych kwestii związanych z Bożym Miłosierdziem. A już na pewno skróciłabym część tekstu do niezbędnego minimum, które jednak nie pozbawiałoby czytelników poznania zagadnienia.
Ogólnie książka przypadła mi do gustu i poruszyła wiele nieznanych mi zagadnień. Sporo się też dowiedziałam rzeczy, których na próżno szukałabym w innych książkach, czy też podczas kazań na Mszach świętych. Chociaż chwilami czytanie niej dosłownie mi się dłużyło, to jednak nie żałuję, że nie poddałam się i w dwa dni przeczytałam ją od deski do deski. A w najbliższym czasie planuję zabrać się za siostrę książki, czyli pozycję „1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II”.

• Teologicznie i religijnie
  • 2014 rok