Nauka poprzez cierpienie (pathei mathos) u Ajschylosa i Sofoklesa

Wydawnictwo: Universitas
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8370520154
Elevander

Treścią niniejszej pracy jest zbadanie funkcji, jaką pełni formuła pathei mathos w warstwie ideowo-formalnej tragedii Ajschylosa oraz analityczno-interpretacyjne przedstawienie tendencji, które determinują jej załamanie się w strukturze tragedii Sofoklesa. Jest to więc rodzaj studium porównawczego, dla którego punkt odniesienia stanowi problematyka oscylująca wokół fundamentalnej zasady pathei mathos.

źródło opisu: Fragment wprowadzenia (s. 7)

źródło okładki: własne

Elevander | 2014-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Doktorat M. Maślanki-Soro poświęcony jest zagadnieniu pathei mathos w tragediach Ajschylosa i Sofoklesa. Książka jest faktycznie interesująca, pozwala na głębsze odczytanie dzieł obu wielkich ateńskich tragików. Autorka znajduje między nimi dwoma paralele, a także przeciwieństwa. Książka opatrzona jest bardzo obfitym aparatem naukowym, z każdej strony przebija wielka erudycja i oczytanie w (podkreślmy: niezwykle obfitej) literaturze przedmiotu. W moim odczuciu książce brak jednak zakończenia, które podsumowałoby całość rozważań Autorki.

Książka jest trudna w odbiorze, skierowana faktycznie już głównie do filologów klasycznych. Żeby naprawdę z niej skorzystać, trzeba dobrze znać tragedie greckie oraz ich język, bez tego ciężko jest cokolwiek zrozumieć. Bynajmniej do tej pracy nie zniechęcam, może wręcz... zachęcam do studiów filologii klasycznej;)!

Tomasz Babnis

Basia | 2014-06-06