Ajschylos i jego tragedie

Okładka książki Classica Cracoviensia. Volume XI. From Antiquity to ModernTimes. Classical Poetry and its Modern Receptions. Essays in Honour of Stanisław Stabryła (2007) Antoni Bobrowski, Dariusz Brodka, Anna Brzózka, Robert R. Chodkowski, Jerzy Danielewicz, Agnieszka Heszen, Maria Kłańska, Józef Korpanty, Kazimierz Korus, Adam Kubiś, Henryk Podbielski, Tomasz Polański, Joanna Pypłacz, Kurt Smolak, Stanisław Śnieżewski, Stanisław Stabryła, Lucyna Stankiewicz, Jerzy Styka, Anna Maria Wasyl, Elżbieta Wesołowska, Hubert Wolanin, Roman Maria Zawadzki
Classica Craco... Antoni Bobrowski, D...

W swojej monografii poświęconej życiu i twórczości Ajschylosa prof. Chodkowski dał zwięzły polskiemu czytelnikowi obraz tego zagadnienia. Książka dzieli się na trzy zasadnicze części: w pierwszej Autor omawia życie Ajschylosa, w drugiej analizuje wszystkie siedem zachowanych tragedii, a trzeciej zaś dokonuje podsumowania rozpatrując Ajschylosa jako poetę, człowieka teatru oraz myśliciela religijnego. Najdłuższa i najobfitsza w treść jest część druga poświęcona analizom historycznoliterackim dzieł ateńskiego poety. Każdej z nich poświęcił prof. Chodkowski osobny rozdział. Analizuje on zachowane tragedie na płaszczyźnie literackiej i teatrologicznej, nie skupia się wyłącznie na warstwie tekstowej, ale uwzględnia też problematykę wystawienia sztuki w ateńskim teatrze. W większości przypadków Autor cytuje Ajschylosa w pięknym, podniosłym przekładzie Stefana Srebrnego. Powołuje się na wielu badaczy, nieraz podsumowuje naukową dyskusję poświęconą któremuś z zagadnień. Porządkuje różne opinie na temat poszczególnych zagadnień, co czytelnikowi niespecjalizującemu się w dramacie greckim pomaga zrozumieć najważniejsze problemy i ich różnorakie próby ich rozwiązania.

Książka jest napisana dość przystępnym językiem, dobrze się prezentuje wizualnie (okładka wyprzedza wręcz swoje czasy!),czyta się "Ajschylosa i jego tragedie" dość przyjemnie. Myślę, że książka ta przydatna będzie nie tylko dla filologów klasycznych czy teatrologów, ale i dla ludzi po prostu lubiących dobrą literaturę. A co do tego, że tragedie Ajschylosa można do niej śmiało zaliczyć, nikt chyba nie ma wątpliwości.

Tomasz Babnis

• Teatr i dramat