Wywiady ze świętymi

W drodze
2013-10-23
2013-10-23
wywiad święty rozmowa wiara Bóg

Ciekawie dobrane osoby i też intrygujący temat - opowiedz o swoim ulubionym świętym. Przepytywani odpowiadają czasem bardzo interesująco i z pasją, a czasem mniej, ale jednak zawsze czytelnik dowie się nowej rzeczy albo pozna nowego ... świętego! :)
Na końcu książeczki kilka zdjęć z tego wydarzenia (wywiadów).

Na końcu książeczki kilka zdjęć z tego wydarzenia (wywiadów).

KAŻDY MOŻE BYĆ ŚWIĘTYM…

„(…) świętość to nie jest dojrzałość moralna, świętość to nie jest ludzkie poukładanie i ludzka dojrzałość, świętość to nie jest jakiś szczyt modlitwy, świętość to jest pójście śladami Pana Jezusa.” *

Muszę przyznać, że nigdy nie miałam przyjemności zapoznać się z polskimi religijnymi książkami. Dotychczas na swoim koncie mam jedynie zapoznanie się z książkami mojego wujka, które zostały wydane w języku ukraińskim. Na książkach mojego wujka to doświadczenie się kończy. Toteż, gdy dowiedziałam się, że stanę się właścicielką „Wywiadów ze świętymi”, bardzo się ucieszyłam, gdyż chciałam popatrzeć na wiarę z trochę innej perspektywy.

Pytanie do Was: Jak wyobrażacie sobie świętego? Z pewnością teraz przed oczami większości osób ukazał się obraz człowieka z aureolą- człowieka bez żadnej wady, bez żadnej rysy. Obraz osoby, która jest idealna zarówno duchowo, jak i fizycznie.

A co gdyby okazało się, że święci tak naprawdę na co dzień miewali dłuższe chwili zwątpienia? A co gdyby okazało się, że w pewnej chwili swojego życia przestali wierzyć w życie wieczne? A co gdyby okazało się, że świeci przyjaźnili się z grzesznikami?
Czy aby na pewno nie chcecie poznać takich świętych od podstaw?
Poznając takich świętych możemy wiele zyskać. Możemy podążać ich ścieżkami, inspirować się w codziennym życiu. Możemy być bliżej nich, bo byli oni przede wszystkim ludźmi, których życie dłuższe czy też krótsze składało się również z wielu wzlotów i upadków. I po przeczytaniu książki wiem jedno- świeci są na wyciągnięcie naszej ręki. Tylko wymaga to od nas trochę cierpliwości, poświęcenia i przede wszystkim zaufania.

„(świętość to) Moje własne człowieczeństwo przeżyte w pełni, przez duże „C”. Święci to nie postaci jednowymiarowe: bywają trudni, miewają ciężkie charaktery, miewali pokusy i czasem im ulegali. Święty to klasyczny bohater dobrze napisanego scenariusza: zmienia się w trakcie trwania opowieści, przeżywając życie.” **

Sięgając po tą pozycję muszę przyznać, że odczuwałam pewne obawy. Zupełnie nie wiedziałam czego mogę się po niej spodziewać. Nie wiedziałam czy mam do niej podejść całkowicie poważnie czy nieco z przymrużeniem oka. Nie sądziłam, że tak pozornie wyglądająca książeczka w wersji kieszonkowej może tak wiele uczyć, może zawierać tyle wartościowego tekstu. Zaledwie po przeczytaniu kilku stron, zdałam sobie sprawę, że książka mnie wciągnęła. Wciągnęła bez reszty. Zainteresowała. Urzekła. Czym? Przede wszystkim szczerością, prawdą, świeżym, niecodziennym podejściem do świętości, przełamaniem stereotypów.

„To Pan Bóg sprawia, że coś jest święte- święte, a więc zawładnięte przez Niego, wypełnione Jego miłością, życiem, wolnością.” ***

Książka na pozór wydaje się zwykła, prosta, niczym nie wyróżniająca się z tłumu. I z pewnością w jakimś stopniu trzeba przyznać temu rację. Zatem mogłabym wystawić niższą ocenę. Mogłabym nie zostawić na niej suchej nitki. Gdybym tylko chciała.
Jednak nie chcę tego uczynić, gdyż w tym przypadku nabyłam nową wiedzę, zyskałam nowe spojrzenie na pewne sprawy. To przyczyniło się do wystawienia takiej, a nie innej oceny.

Polecam! Idealnie nadaje się na Święta, ale tak naprawdę każdy moment jest dobry, aby przeczytać tą zaskakującą propozycją książkową.

*cytat ze str. 99
**cytat ze str. 78
***cytat ze str. 143

KAŻDY MOŻE BYĆ ŚWIĘTYM…

„Świętość to nie jest dojrzałość moralna; świętość to nie jest ludzkie poukładanie i ludzka dojrzałość; świętość to nie jest jakiś szczyt modlitwy; świętość to jest pójście śladami Pana Jezusa”

Ta niewielkich rozmiarów pozycja, jaką są „Wywiady ze świętymi” to zbiór ośmiu rozmów przeprowadzonych w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary przez Annę Sosnowską i Mikołaja Foksa z ludźmi, których śmiało można określić jako „powszechnie znani”. Z rozbrajająca szczerością opowiadają oni o swoich relacjach ze świętymi oraz pokazują, że świętość nie jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla herosów wiary, ale jest ona przede wszystkim dla zwykłych ludzi, takich jak Ty czy ja.

Zabierając się za lekturę „Wywiadów ze świętymi” na początku warto zadać sobie pytanie: "kim w ogóle jest święty?". Większość pewnie odpowie, iż jest to osoba doskonała, pozbawiona wszelkich wad, której życie upływa ma modlitwie i umartwieniach, i która ma nam służyć jako wzór do naśladowania. O grzechu w jego wypadku absolutnie nie może być mowy. No bo jak to? Święty, a ma jakieś przewinienie na sumieniu? Nie może być! Dla kogoś innego znów święty będzie kojarzył się ze złożonymi do modlitwy rękami, aureolą nad głową oraz dobrodusznym spojrzeniem. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Rozmówcy Anny Sosnowskiej i Mikołaja Foksa w przekonujący sposób obalają stereotypowy obraz świętego. Pokazują nam, że święci to nie żadne lukrowe figurki, ale osoby z krwi i kości, których życie nie zawsze było usłane różami. Tak jak my borykali się z problemami życia codziennego, ulegali pokusom czy mieli swoje wady i słabości, a jednak zostali wyniesieni na ołtarze. W przytoczonych historiach na pewno niejeden czytelnik ze zdziwieniem dojrzy podobieństwa ze swojego życia.

Na początku Przemysław Babiarz opowiada o ojcu Kolbe - męczenniku, który był także twórcą międzyplanetarnego pojazdu i członkiem krótkofalowców oraz mało elokwentnym Janie Vianneyu, Piotr Baron, jazzman należący do Trzeciego Zakonu św. Dominika, o mało znanym bł. Czesławie, który na co dzień pomaga mu znaleźć miejsce parkingowe we Wrocławiu, a Stanisława Celińska o swoim wyjściu z nałogu oraz o św. Faustynie, której „Dzienniczek” czyta jak najbardziej przejmujący kryminał. Z kolei ojciec Krzysztof Popławski OP przytacza historię św. Dominika i kościelnych hipisów, a Szymon Hołownia mówi o świętości last minute, Marii Egipcjance, której biografia wywołuje duże zakłopotanie wśród hiperpruderyjnych kościelnych autorytetów oraz o Eufrozynie - patronce tych, którym inni obrabiają tyłek. Natomiast ojciec Maciej Biskup OP rozprawia się z wyretuszowanym wyglądem św. Tereski od Dzieciątka Jezus, Brygida Grysiak rozważa codzienną świętość św. Jana Pawła II, a o. Stanisław Nowak OP rozmawia m.in. o odorze świętości.

Podczas lektury ksiązki ze zdumieniem odkryjemy, iż święci, wbrew pozorom, mieli ludzkie oblicze i daleko im do statycznych póz, w których są przedstawiani na pomnikach czy obrazach. Tak jak my - śmiali się, płakali, kochali czy cierpieli. Natomiast to, co ich wyróżnia, to głęboka wiara, bezgraniczna miłość Boga oraz ogromna wrażliwość na potrzeby bliźnich. I choć większość z przytaczanych świętych żyła w innych czasach, w innej kulturze, to ich postawy po dziś dzień mogą stanowić dla nas zwór do naśladowania.

„Wywiady ze świętymi” to mądra i wartościowa pozycja dla każdego. W prosty i rzeczowy sposób pokazuje, iż świętość jest powszechnym powołaniem każdego człowieka i absolutnie nie należy się jej bać. Gorąco polecam!

Jeżeli uważasz, że świętość nie jest dla ciebie, to koniecznie przeczytaj tę książkę!

[Opinia pochodzi z bloga: http://bierziczytaj.blogspot.com]

• 2011-2014
  • 2014 rok