Amsterdam. Historia najbardziej liberalnego miasta na świecie

Okładka książki Amsterdam. Historia najbardziej liberalnego miasta na świecie
Russell Shorto Wydawnictwo: Magnum historia
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Amsterdam: A History of the World's Most Liberal City
Wydawnictwo:
Magnum
Data wydania:
2013-11-27
Data 1. wyd. pol.:
2013-11-27
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363986452
Tłumacz:
Władysław Jeżewski
Tagi:
Amsterdam Holandia Niderlandy historia
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
126 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1857
1509

Na półkach: , , ,

Amerykanin mieszkający w Amsterdamie napisał bardzo ciekawą historię tego niezwykłego miasta, a przy okazji historię Holandii. Autor podkreśla cechy mieszkańców Amsterdamu, które ukształtowały się w czasie burzliwej historii miasta: tolerancję, liberalizm, skłonność do współpracy, dążenie do kompromisu. Nie jest to dzieło naukowe, ale popularna monografia, która przynosi masę wiadomości o Amsterdamie i Holandii. Świetna robota.

Ta popularna historia Amsterdamu bierze za osnowę dwie idee, które odegrały decydującą rolę w rozwoju miasta: tolerancję i liberalizm. Autor stawia śmiałą tezę, że liberalizm, rozumiany jako przywiązanie do swobód i praw jednostki, liberalizm który symbolizuje zerwanie z wiekami średnimi i odejście od doktryny w której źródłem wszelkiej wiedzy i władzy jest Kościół i monarchia, narodził się właśnie w Amsterdamie.

Sporo dowiadujemy się o amsterdamskim złotym wieku XVII, kiedy to miasto stało się naukową i kulturalną stolicą świata, promieniowało wolnością intelektualną która przyciągała myślicieli z całej Europy. Autor pisze też o niebywałym wysiłku walki z morzem, osuszaniu mokradeł, budowaniu domów na bagnach. Tego typu praca wymagała kooperacji i współdziałania, które stały się tradycją w Holandii. Poza tym w Niderlandach nie wykształcił się system lenny, o czym zadecydowała warunki naturalne: ponieważ dużą część ziemi uprawnej wydarto morzu, ani Kościół ani szlachta nie mogli rościć sobie do niej pretensji. Zatem pojedynczy ludzie ze wszystkich warstw społecznych posiadali ziemię.

Ta mieszanka braku zależności lennej z duchem kooperacji i handlowym charakterem miasta, dała w efekcie kulturę tolerancji i liberalizmu. W tej atmosferze mogli tworzyć Erazm z Rotterdamu, Rembrandt, Spinoza czy John Locke (który przez wiele lat mieszkał w Amsterdamie).

Sporo też jest o holenderskiej ekspansji kolonialnej, której symbolem stała się holenderska Kompania Wschodnioindyjska (VOC), w swoim czasie wywarła ona decydujący wpływ na losy świata. Dość powiedzieć że zachowane archiwa kompanii – w Kapsztadzie, Kolombo, Madrasie, Dżakarcie i Hadze – idą w kilometry. Dowiadujemy się też o giełdzie amsterdamskiej, pierwszej na świecie. Okazuje się że prawie wszystkie rodzaje instrumentów finansowych które dzisiaj znamy – opcje, kontrakty, terminowe, itd. - zostały wynalezione w XVII-wiecznym Amsterdamie.

Autor pisze, że okres powojenny to nowy złoty wiek Amsterdamu, miasto wyzwoliło się wtedy ostatecznie spod wpłytu Holenderskiego Kościoła Reformowanego i stało się laboratorium nowych idei liberalnych. Mamy więc legalną prostytucję (dzielnica czerwonych latarni!), miękkie narkotyki czy małżeństwa jednopłciowe.

Dostaliśmy świetną historię tego pięknego, bezpiecznego, przyjaznego dla ludzi miasta. Można bez końca włóczyć się (lub jeździć na rowerze) po uliczkach nad kanałami i napawać się unikalną atmosferą. Kto nie był, niech żałuje!

Ebook niestety nie ma fotografii, które znajdujemy w wersji papierowej. Szkoda!

Amerykanin mieszkający w Amsterdamie napisał bardzo ciekawą historię tego niezwykłego miasta, a przy okazji historię Holandii. Autor podkreśla cechy mieszkańców Amsterdamu, które ukształtowały się w czasie burzliwej historii miasta: tolerancję, liberalizm, skłonność do współpracy, dążenie do kompromisu. Nie jest to dzieło naukowe, ale popularna monografia, która przynosi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    316
  • Przeczytane
    153
  • Posiadam
    39
  • Historia
    15
  • Teraz czytam
    13
  • Ulubione
    4
  • Ebooki
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • E-book
    3
  • Holandia
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Amsterdam. Historia najbardziej liberalnego miasta na świecie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne