Okładka książki Drawn From Paradise: The Discovery, Art and Natural History of the Birds of Paradise David Attenborough, Errol Fuller
David AttenboroughErrol Fuller Wydawnictwo: Collins sztuka
sztuka
Collins
2012-08-30
2012-08-30
album zwierzęta ptaki ornitologia nauka historia naturalna Nowa Gwinea

Pozycje Davida Attenborough charakteryzują się profesjonalizmem, wartościowym przekazem, wiedzą samą w sobie. Książka ta to przypadek, gdzie autor opisuje to, co jest jego pasją. Jest to jednoczesne połączenie sztuki z pełnym ekspresji przekazem naukowym oraz historycznym. To wielostronicowa wyprawa, tematyką sięgająca czasów odkrycia rajskich ptaków w mrocznych i niedostępnych lasach Nowej Gwinei, ukazaniu ich majestatu szesnastowiecznej Europie, a przede wszystkim wgląd w ich anatomię i biologię. To album sztuki okraszony doskonałymi tablicami, szkicami oraz obrazami artystów takich jak: Alfred Russel Wallace, Pieter Bruegel, Rembrandt, Rubens, Errol Fuller i wielu innych. Przeglądając go możemy poczuć się niczym na wystawie sztuki wypełnionej eksponatami kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych, skrywanych na całym świecie.

Okładkę książki zdobi monumentalne dzieło Raymonda Chinga z 2011 roku, w oryginale namalowane na płótnie o wymiarach 180 cm na 240 cm, którego szczegóły dodatkowo przedstawiono na 14 stronach wstępu, ukazując kunszt pracy i talent samego artysty. Tytuł malowidła nosi nazwę „End to the Squandering of Beauty”, co w wolnym tłumaczeniu możemy zinterpretować jako "koniec z trwonieniem piękna". Tym obrazem subiektywnie uważam, że autor wyraża obawę o zachowanie tej pięknej rodziny ptaków dla potomnych. Istnienie gwarantowało im pozostanie z dala od ludzi, z drugiej strony natomiast ich piękno godne było pokazania światu. Martwe ptaki rajskie, owinięte w płótno, na obrazie transportowane są do XVI-wiecznej Europy przez pospolite ptaki, takie jak m.in. czaple, gołębie, mewy, sroki, będące tutaj metaforą ludzi zachodu.

Zaprezentowana została tutaj grupa ptaków, o których sądzono iż żywią się rosą, a ich piękno uważano (i to się w dalszym ciągu nie zmieniło) za największe artystyczne osiągnięcie ewolucji. Mówi się, że w naturze przez wiele miesięcy łatwiej jest znaleźć jedno pojedyncze pióro niż żywego osobnika... cóż, tak było do czasu pojawienia się tej książki.

• Ecce Animalia
  • Biologia