Okładka książki Hipokrates przed sądem

papier
joly_fh
5,71 (7 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Historie opisane w książce zdarzyły się naprawdę Opowieści z życia wzięte zapierają dech w piersiach Pacjent kontra lekarz – kulisy procesów, ważne pytania i odpowiedzi Książka składa się z dwóch części. Są reportaże z procesów sądowych, gdzie lekarze zamiast nazwisk mają tylko inicjały. I jest też rewers doświadczeń w posłudze chorym - wyznania koryfeuszy medycyny o postawionych przez nich diag...

Historie opisane w książce zdarzyły się naprawdę
Opowieści z życia wzięte zapierają dech w piersiach

Pacjent kontra lekarz – kulisy procesów, ważne pytania i odpowiedzi

Książka składa się z dwóch części. Są reportaże z procesów sądowych, gdzie lekarze zamiast nazwisk mają tylko inicjały. I jest też rewers doświadczeń w posłudze chorym - wyznania koryfeuszy medycyny o postawionych przez nich diagnozach na tyle ryzykownych, że albo trafiały w dziesiątkę, albo były jak kulą w plot. Ich autorzy (same znane nazwiska) opowiadają o tych „przypadkach” pokazując, że zawód lekarza jest obarczony podwyższonym ryzykiem. Wystarczy chwila nieuwagi, czasem drobny błąd i z Olimpu spada się do aresztanckiej celi.

Kolejna książka reportażowa znanej dziennikarki sądowej Heleny Kowalik.
Autorka jest laureatką wielu nagród, w tym „Melchiora” 2010 za książkę „Warszawa kryminalna”.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2013

Opinie czytelników
miki24gr | 2013-10-30
Na półkach: 2013, Ebooki moje, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2013

W tej książce nie ocenia się postępowania medyków i nie wydaje wyroków...
Autorka zadała sobie dużo trudu, by sytuacje będące przedmiotem mniej i bardziej głośnych procesów sądowych w Polsce przedstawić szczegółowo i z różnych stron, unikając jednak orzekania o winie lub niewinności. Dzięki temu książka jest obiektywna oraz- co ważne- pozbawiona medialnej napastliwości.
Bardzo ciekawe są przerywniki miedzy rozdziałami, gdzie doświadczeni lekarze opowiadają o szczególnie ważnych dla siebie pacjentach...
Kończący książkę rozdział "Dlaczego lekarz nie przeprasza?" to dyskusja autorki z reprezentantami medycyny i sądownictwa, gdzie zwraca się uwagę na ciągnące się latami procesy i niemożność oceny odpowiedzialności za negatywny skutek leczenia z jednej tylko perspektywy.
Książka godna polecenia i szerszej reklamy!

Jomi | 2013-11-14
Przeczytana: 02 listopada 2013

Kiedy sięgałam po tę pozycję myślałam, że przeczytam relacje z procesów sądowych o błąd w sztuce lekarskiej ...jednak relacje z sali sądowej dotyczyły nie tylko postępowań związanych z najczęściej popełnianym przez lekarzy przewinieniem ,jakim jest niewłaściwa ocena stanu zdrowia pacjenta czy niewykonanie koniecznych badań diagnostycznych. Część procesów dotyczyła zarzutów strice nie związanych z zawodem lekarza, bo przecież przyjęcie korzyści majątkowej, czyli korupcja bądź pedofilia nie dotyczy tylko tej grupy zawodowej.
Lektura, która tak naprawdę wykazuje jak niedoskonały jest system sądownictwa (przewlekłe postępowania, wielomiesięczne oczekiwanie na opinie biegłych sądowych, przekazywanie spraw do ponownego rozpoznania i w końcu przedawnienie karalności czynu), jak łatwo pogrążyć człowieka nieprawdziwymi zarzutami ("walka o stołek", zawiść środowiska lekarskiego), jak wielkie zaufanie ma poważnie chory pacjent oddający się w ręce lekarza i jak wielkie jest rozczarowanie, kiedy l...

parfois | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

Książka ukazująca różne oblicza zawodu lekarza. Poprzez przywołanie głośnych spraw sądowych przeciwko lekarzom, można poznać dramatyczne historie, które miały miejsce w gabinetach lekarskich oraz szpitalach.

Helena Kowalik ukazuje, z jakimi trudnościami na co dzień mają do czynienia lekarze oraz jak dużą odpowiedzialnością są obarczeni za swoje decyzje. Z drugiej strony, widzimy również dramat rodzin oraz poszkodowanych, którzy nie potrafią poradzić sobie z zaistniałą sytuacją i kierują sprawy do sądu, oskarżając lekarzy. Czy słusznie? Na te pytania ciężko odpowiedzieć, choć niektóre przypadki pokazują (często pozornie) oczywistą winę jednej ze stron. Książka świetnie pokazuje, jak trudne bywają sprawy o błędy w sztuce lekarskiej i ile różnych aspektów trzeba rozpatrzyć, aby dojść do prawdy. Prawda jednak nie zawsze jest możliwa do ustalenia.

Dużą część książki zajmują też sprawy natury etycznej, np. korupcje. Tutaj również sprawa często jest dyskusyjna. Najłatwiej powiedzieć - wzią...

Grzechoteczka | 2014-08-12

Bardzo starannie złożony zbiór. Styl lekki, szybko się czyta. Autorka stara się zachować bezstronność i pisać sprawozdawczo - jak powadze sądu przystoi - nawet o sprawach głośnych, bulwersujących, kontrowersyjnych. Rozczarowuje może końcowa dyskusja, może też to, że rzadko lekarze decydują się mówić o swoich błędach (to tłumaczyłoby nam, laikom, ich przyczyny, ułatwiało zrozumienie), ale trudno tu mówić o winie autorki.

Alexis | 2014-02-15
venninne | 2014-02-11