Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego.

Wydawnictwo: Świat Książki
albumy
joly_fh

Dzięki książce Siedziby wielkich Polaków będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić miejsca zamieszkania sławnych Polaków, poznać ich życie i losy ich domostw – barwne, piękne, dramatyczne. Odwiedzimy Nagłowice Mikołaja Reja - ojca literatury polskiej, Czarnolas mistrza polskiej pieśni – Jana Kochanowskiego, Mereczowszczyznę na Polesiu, gdzie przyszedł na świat zwycięzca spod Racławic – Tadeusz Kościuszko, „kraj lat dziecinnych” Adama Mickiewicza – Zaosie, Nowogródek, jezioro Świteź, Ziemię Wielkopolską – „Chrzestną Matkę Pana Tadeusza”, Opinogórę – romantyczną siedzibę Krasińskich, miejscowość Suchą na Podlasiu, gdzie urodził się wielki filozof europejskiej sławy – August Cieszkowski, Żelazową Wolę – miejsce narodzin Chopina, Korczew na Podlasiu, o którym marzył Norwid, Lubelski dworek Wincentego Pola – autora „Pieśni o ziemi naszej” i Romanów, gdzie „zostało serce” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Następne Podróże – które ukażą się jeszcze w tym roku – zawiodą nas m.in. do Woli Okrzejskiej i Oblęgorka, do Harendy, Bronowic i Stawiska.

Bogato ilustrowana książka ukazuje urodę architektury dworów i pejzaży polskich, a także unikatową ikonografię z epoki.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: http://www.fabryka.pl/ksiazki/siedziby-wielkich-po...»

Audrey60 | 2018-10-15
Przeczytana: 11 października 2018

Pani Basi Wachowicz nie ma już wśród nas, ale Jej gawędy o Polsce i Polakach zostały. Kiedy czytamy Jej książki, to tak, jakbyśmy słyszały jej głos.
Niezmiennie zaskakuje mnie w tych książkach ogrom wiedzy oraz staranność i profesjonalizm. Niewyobrażalna jak na jedną osobę, udokumentowana wiedza okraszona niewiarygodną liczbą zdjęć i rycin, które cudownie ilustrują miejsca, gdzie powinniśmy zajrzeć, buszując po Polsce. Pomoc stanowią dopiski pod każdą opowieścią, gdzie można to zobaczyć i na jaką stronę należy zajrzeć, aby otrzymać wiarygodne informacje.
Nasz kraj jest naprawdę piękny, tylko my nie umiemy tego docenić. A nasi bohaterowie, twórcy nie zawsze kryształowi, ale godni tego, aby dostrzec ich wkład w rozwój naszej ojczyzny.
Książka jest podróżą w daleką przeszłość Polski, podróżą fascynującą, bo czujemy, że jesteśmy częścią tego świata.

gabaczyta | 2015-02-26
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Malownicza podróż po rodzinnych zakątkach znanych Polaków. Książka jest pisana w sposób ciekawy, pomimo że jest książką historyczną wcale nie jest nudna, znaleźć możemy w niej nie tylko opis losów oraz siedzib wielkich Polaków takich jak Kościuszko czy Mickiewicz , ale też piękne fotografie. W piękny sposób ukazuje człowieka jako "element rzeczywistości",bo nikt nie jest samotną wyspą. Ale każdy jest sam sobie sterem żeglarzem i okrętem. Książka uświadamia, że życie tych, których znamy ze szkoły - z lekcji historii czy języka polskiego, często było bardzo wyboiste. Pokazuje tych których znamy wszyscy, takimi jakich ich nie znamy.

Ania Urbańska | 2014-06-05

Barbara Wachowicz to potęga, to instytucja. W chwili, gdy nazwisko to pojawia się w mediach, to jestem pewna, że czeka mnie porządna partia wzruszeń, że znów pojawi się coś, co poruszy moją duszę, co utrafi w moją wrażliwość jak nic innego. I jeszcze nigdy się nie pomyliłam.

Przepiękne wydanie najnowszej książki tej pisarki tak naprawdę zachwyciło mnie jeszcze zanim zobaczyłam jego okładkę. Siedziby wielkich Polaków? Toż to na pewno do Czarnolasu zostanę zaproszona, do Zaosia, do Żelazowej Woli - w miejsca ważne dla mnie tak bardzo, jak moje własne miejsce urodzenia. A może nawet bardziej? W chwili, gdy już mogłam przytulić książkę do serca poczułam, jakby biło w niej żywe serce.

Nie miejcie mi za złe zbytniego popadania w patetyzm - książki Barbary Wachowicz towarzyszą mi od początku mojej literackiej, filologicznej drogi, od pierwszego momentu, w którym zachwyciłam się strofami mickiewiczowskimi, w którym stwierdziłam, że nie ma nic piękniejszego nad wiersze Słowackiego....