Dowcipy PRL-u Antologia

Wydawnictwo: Vesper
rozrywka

To kolejna publikacja poświęcona w całości powracającej ostatnimi laty tematyce PRL-u. Tym razem przygotowaliśmy antologię najciekawszych kawałów z "minionej epoki". Dowcipy wzbogacone o cenne przypisy ilustrują ówczesne poczucie humoru, będące odtrutką na absurdalność systemu. Mimo że dotyczą one okresu, który bezpowrotnie odszedł do historii, to prezentują się zaskakująco świeżo i dziwnie aktualnie. Dla czytelniczej wygody i przejrzystości wybór został podzielony na rozdziały, których celem jest tematyczne uporządkowanie zamieszczonego w książce materiału.

Agacha | 2015-07-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2015

Książka taka sobie. Niektóre dowcipy pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa. Większość była kiepska, wiele się powtarzało. Chyba najciekawsze okazały się przypisy.

Meszuge | 2014-01-10
Przeczytana: 01 lipca 2010

O jakości sztuki świadczy – między innymi – jej odporność na mijający czas. Przy takim założeniu „Dowcipy PRL-u” egzaminu nie zdały, ale zaznaczam – jako zbiór dowcipów. Bo cóż to za kawał, który wymaga kilkunastu sekund opowiadania, a następnie dziesięciu minut tłumaczenia, co niby było w nim śmiesznego i jak to rozumieć? To jest nużące i krępujące, a nie śmieszne.

Poziom większości dowcipów uważam za żałosny i z pewnym skrępowaniem dopuszczam myśl, że kiedyś mogli się z czegoś takiego śmiać moi krewni. Oto przykład tej wyszukanej twórczości: „G.I.E.W.O.N.T. – Gagarin Jurij Eleganckim Wostokiem Odwiedził Naszego Twardowskiego. I z powrotem: Twardowski Nasz Odpowiedział: Won Egoisto, Juriju Gagarinie”*.

Jednak książeczka ta ma pewną wartość. Ciekawe, zastanawiające, a nawet wesołe treści można znaleźć w przedmowie i przypisach, których jest zresztą sto dwadzieścia. Ot, choćby to: „Tematem dowcipu mógł się stać nie tylko pierwszy sekretarz PZPR, ale także podrzędny aparatczyk...

EddieGrey | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Bardzo dużo dowcipy pozwala przybliżyć nastroje jakie panowały w PRL-u.

januszsa | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016