Dowcipy PRL-u. Antologia

rozrywka
Vesper
2007-01-01
2007-01-01

Okładka książki Gry damsko-męskie. Antyporadnik Anna Januszkiewicz, Marcin Rychlewski
Gry damsko-męs... Anna Januszkiewicz,...
Okładka książki Czarna księga humoru Anna Januszkiewicz, Marcin Rychlewski
Czarna księga ... Anna Januszkiewicz,...
Okładka książki Absurdy szkolne Anna Januszkiewicz, Ewa Rychlewska
Absurdy szkolne Anna Januszkiewicz,...

Sytuacja polityczna i społeczna w czasach PRL przedstawiona w żartobliwy a czasami w złośliwy sposób. Niektórzy mogą wspomnieć swoją młodość a inni poznają kawałek historii Polski.

Trochę śmieszne, trochę głupie, w zdecydowanej większości złośliwe, czasem niezbyt smaczne. Oczywiście pobudzają też do refleksji nad czasem minionym, kiedyś jakoś akceptowanym, dziś - nikt się nie przyzna. Że szczegółów: dziwny żart o sposobie uruchamiania 126p, przez pchanie, podparty w przypisach autorek niby powołaniem się na instrukcję fabryczną. Zaliczyłem cztery maluchy, jakie były, takie były ale takiej wskazówki nigdy nie słyszałem, nie znalazłem w instrukcji. Owszem, była metoda kija od szczotki ale to nie żart tylko rada praktyczna na przypadek zerwanego cięgna rozruchu.

Bardzo dużo dowcipy pozwala przybliżyć nastroje jakie panowały w PRL-u.

Bardzo dużo dowcipy pozwala przybliżyć nastroje jakie panowały w PRL-u.

1929

Książka taka sobie. Niektóre dowcipy pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa. Większość była kiepska, wiele się powtarzało. Chyba najciekawsze okazały się przypisy.

O jakości sztuki świadczy – między innymi – jej odporność na mijający czas. Przy takim założeniu „Dowcipy PRL-u” egzaminu nie zdały, ale zaznaczam – jako zbiór dowcipów. Bo cóż to za kawał, który wymaga kilkunastu sekund opowiadania, a następnie dziesięciu minut tłumaczenia, co niby było w nim śmiesznego i jak to rozumieć? To jest nużące i krępujące, a nie śmieszne.

Poziom większości dowcipów uważam za żałosny i z pewnym skrępowaniem dopuszczam myśl, że kiedyś mogli się z czegoś takiego śmiać moi krewni. Oto przykład tej wyszukanej twórczości: „G.I.E.W.O.N.T. – Gagarin Jurij Eleganckim Wostokiem Odwiedził Naszego Twardowskiego. I z powrotem: Twardowski Nasz Odpowiedział: Won Egoisto, Juriju Gagarinie”*.

Jednak książeczka ta ma pewną wartość. Ciekawe, zastanawiające, a nawet wesołe treści można znaleźć w przedmowie i przypisach, których jest zresztą sto dwadzieścia. Ot, choćby to: „Tematem dowcipu mógł się stać nie tylko pierwszy sekretarz PZPR, ale także podrzędny aparatczyk stojący na czele POP lub po prostu milicjant. To, co ich łączyło, to przede wszystkim głupota”**. Wydaje mi się, że w tej sytuacji natychmiast nasuwa się pytanie, jak tym durniom, matołom, głupkom, cymbałom i tumanom udało się rządzić państwem przez pięćdziesiąt lat? Jaki poziom, w takim razie, musieli reprezentować rządzeni? Ha, ha, ha!

Albo to: „W rzeczywistości w końcu lat 70. państwo stało na skraju bankructwa, zadłużenie Polski wynosiło 22,3 miliarda dolarów, a obsługa pożyczek pochłaniała 75% eksportu”***. Kiedy ostatnio się tym interesowałem, a było to ładnych kilka lat temu, zadłużenie Polski przekroczyło czterysta miliardów dolarów. Później jakoś media przestały się chwalić tego typu… osiągnięciami. Ha, ha, ha… ale wesoło, prawda? To jest dopiero śmieszne!

*„Dowcipy PRL-u” antologia, Vesper 2007, strona 70.
**„Dowcipy PRL-u” antologia, z przedmowy Anny Januszkiewicz i Ewy Rychlewskiej, Vesper 2007, strona 7.
***„Dowcipy PRL-u” antologia, przypisy, Vesper 2007, strona 282.

• Literatura faktu
  • Książka papierowa