Dojrzewanie u Habsburgów

Wydawnictwo: Żywia
Edyta Kyzioł

Dojrzewanie u Habsburgów to powieść o elementach biograficznych, osadzona w realiach Żywca z lat 50-tych ubiegłego wieku. Pojawia się w niej wątek związany z wydarzeniami 1956 roku, które miały znaczący wpływ życie uczniów szkoły u leśników, znajdującej się w malowniczym pałacu Habsburgów.

źródło opisu: http://zywia.ehost.pl/?page_id=21

źródło okładki: google

Edyta Kyzioł | 2013-08-15
Przeczytana: 24 lipca 2013

Główny bohater powieści, a zarazem jej narrator, Leszek Rotak, właśnie ukończył szkołę „u leśników” w Żywcu, która mieściła się w Pałacu Habsburgów. Stoi wraz ze wszystkimi absolwentami przed komisją i słucha odczytywanych przez profesorów wyników. Trwa to długo i staje się to dla Leszka pretekstem do wspomnień. Opowiada nam w sposób wesoły, zabawny a jednocześnie bardzo ciekawy różne historie i wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu tych kilku lat, kiedy to tutaj pobierał nauki. Wplata i przeplata wątki w sposób przyjemny i ciekawy.
Poznajemy Leszka i jego przyjaciół w sytuacjach zabawnych, jak i tragicznych. W szkole i poza nią. Poznajemy Leszka, jako ucznia bardzo dobrego a zarazem jako łobuziaka, skorego do żartów, potajemnie palącego papierosy, próbującego alkoholu. Chłopaka zwykłego, który nagle znalazł się w centrum wydarzeń października 1956 roku.

Autor książki, Artur Gabor, przedstawił nam Żywiec lat pięćdziesiątych w sposób piękny, poetycki. Czytając książkę, miałam...