Bośnia i Hercegowina. Etnopolityczne podziały i ich uwarunkowania

Wydawnictwo: Redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
moniamoniu

Po czterech latach zaangażowania społeczności międzynarodowej w zakończenie wojny w Bośni i Hercegowinie (BiH) negocjacje pokojowe zakończyły się podpisaniem Generalnego Porozumienia na Rzecz Pokoju, znanego jako porozumienie pokojowe z Dayton. Układ ten miał na celu powstrzymanie dalszych starć zbrojnych i rozlewu krwi, które miały miejsce podczas wojny w byłej Jugosławii. Trzynaście lat później, 16 czerwca 2008 roku, Bośnia i Hercegowina podpisała Porozumienie o Stabilizacji i Stowarzyszeniu (SAA) z Unią Europejską. Było to ostatnie państwo na Bałkanach Zachodnich, które podjęło tak istotne kroki na rzecz pełnej integracji z Unią Europejską. Powolny postęp i rozwój BiH są na ogół postrzegane jako wynik słabego i nieprawidłowego działania systemu konstytucyjnego. To właśnie zagadnienie stanowi główny temat tej książki.

źródło opisu: od autora

źródło okładki: Wydawnictwo KUL