Kodeks magów

Okładka książki Kodeks magów Cezary Albin
Okładka książki Kodeks magów
Cezary Albin Wydawnictwo: Fundacja Sztuki na rzecz Integracji fantasy, science fiction
Fundacja Sztuki na rzecz Integracji
2005-01-01
2005-01-01
fantastyka

Bardzo trudno będzie ocenić taką książkę - książkę, która była debiutem i prawdopodobnie ostatnim dziełem autora (albo do innych nie mogę dotrzeć) - ocenę punktową więc pominę.

Widać, że autor, mający podczas pisania książki 16 lat, odrobił lekcje z fantastyki, wiedział co w trawie piszczy, jak tworzyć świat, na co się zdecydować, a co pominąć lub całkowicie usunąć. Zabrakło jedynie umiejętności, może doświadczenia przy pisaniu, bo książka sama w sobie jest nawet ciekawa, ma jakąś tam fabułę, bardzo spłyconą, ale jednak. Ma ciekawych bohaterów, również spłyconych, ale z potencjałem.

Płycizny, no właśnie - z tym jest tutaj największy problem. Nie mamy zakreślonych dokładnie bohaterów, miejsc, historii świata, chociażby najważniejszych miast czy rozpoznawalnych miejsc. W miejsce, w którym powinien być przykładowo opis 'stworów', z którymi walczą główni bohaterowie, dostajemy opis tego, kto trzyma jaki miecz, skąd ten miecz, dlaczego ten a nie inny, jak na niego patrzą pozostałe postaci, jak go nazywają i dlaczego tak - a wrogowie wokół padają dziesiątkami, ze wzmianką o tym już po zakończonej walce.

Tak jak wspominałem wyżej, to debiut, nie ma więc się do czego za bardzo przyczepiać, zwłaszcza, że książka ma potencjał, albo raczej go miała, bo autor poprzestał na tym jednym tytule (nie mogę się dokopać do innych jego dzieł, więc pewnie na tym koniec),a szkoda, bo jeżeli wtedy był w stanie napisać coś takiego, to dzisiaj prawdopodobnie rozpoznawalibyśmy jego książki w księgarniach i bibliotekach. Sam osobiście poznałbym dalsze losy kilku bohaterów, którzy zainteresowali mnie swoim charakterem, no ale nie można mieć wszystkiego.

Nie polecam, też nie zachęcam - może komuś się spodoba, zasmakuje w historii, a kontynuacji brak...

Dodaj cytat z książki Kodeks magów