Saga o Viga-Glumie

Tłumaczenie: Łukasz Malinowski
Cykl: Sagi Islandzkie (tom 5)
Wydawnictwo: Armoryka
sagi islandzkie
historia
welesxxi

Chociaż tożsamość autora sagi pozostaje nieznana, z dużym stopniem prawdopodobieństwa można się pokusić o podanie miejsca i przybliżonego czasu powstania sagi. Chociaż czas powstania sagi to początek XIII wieku, należy przypuszczać, że sama opowieść jest znacznie starsza i funkcjonowała w obiegu ustnym na długo przed okresem jej spisania. Zwykło się uważać, że autor pisemnej wersji tej sagi bardziej niż inni bazował na tradycji ustnej. Jedynym jego źródłem pisanym mogło być niezachowane w oddzielnej formie thatr (þátrr) poświęcony Viga-Skutowi, który posłużył do skonstruowania rozdziału XVI sagi.

źródło opisu: http://armoryka.home.pl/product_info.php?products_id=61

źródło okładki: http://armoryka.home.pl/product_info.php?products_id=61

Dociekliwy_Kotek | 2016-04-22
Przeczytana: marzec 2016

Było naprawdę nieźle - na pierwszy błąd ortograficzny musiałam czekać do mniej więcej połowy sagi, a i z interpunkcją nie było tak najgorzej. Do tego wstęp, chociaż przydługi, nosił przynajmniej ślady chęci napisania porządnego i profesjonalnego opracowania - i trzeba przyznać, że chociaż styl jest szkolny, to autor się wybronił.
Na tle innych sag z tej serii jest całkiem przyzwoicie. Jeśli chodzi o treść, to wiadomo - ktoś kogoś zabił, ktoś się na kimś zemścił, na thingu doszło do konfrontacji, wyrok nikogo nie zadowolił, zaczęło się szukanie stronników, kolejne zabójstwa, kolejne zemsty i tak dalej. Jedyne, co zasługuje na uwagę, to rzadko spotykane próby intrygowania ze strony głównego bohatera. Reszta niewarta uwagi.

Rafał | 2015-09-13
lettrice | 2017-09-06