Globalizacja a rozwój: wybrane zagadnienia geografii społeczno-gospodarczej świata

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
popularnonaukowa
Andrzej

Żyjemy w świecie, w którym odległości między ludźmi nie stanowią już tak poważnej przeszkody do prowadzenia działalności gospodarczej, rozwoju inicjatyw społecznych, kulturalnych i politycznych, jak jeszcze dwadzieścia lat temu. Do „skurczenia się" globu ziemskiego przyczynił się głównie ogromny rozwój technik informacyjnych - czynności dokonują się szybciej, a wiadomości do odległych zakątków...

temu. Do „skurczenia się" globu ziemskiego przyczynił się głównie ogromny rozwój technik informacyjnych - czynności dokonują się szybciej, a wiadomości do odległych zakątków Ziemi docierają w jednej chwili. W tym „małym świecie" coraz szerzej wszystkie dziedziny życia obejmuje proces globalizacji.
Odmienne drogi, którymi kraje i społeczeństwa kroczą ku ściślejszym, wzajemnym stosunkom, sprawiły, że dziś obraz świata jest niezwykle
zróżnicowany i ciągle się zmienia. Współczesna geografia społeczno-gospodarcza dąży do wyjaśnienia, dlaczego coraz powszechniejsze relacje w skali globalnej prowadzą do utrwalania się nierówności w skali lokalnej. Proponowana czytelnikom książka stara się, chociaż częściowo, odpowiedzieć na to pytanie.
Podręcznik przeznaczony dla studentów geografii, ekonomii, zarządzania,
turystyki, stosunków międzynarodowych, gospodarki przestrzennej oraz studiów nad globalizacją.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie