Człowiek poza istnieniem

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Instytut Myśli Józefa Tischnera". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
filozofia i etyka
joly_fh

Jak dobrze wiadomo, aby mówić o człowieku przedmiotowo, trzeba by najpierw samemu przestać nim być. Ta perspektywa nieodpartego zaangażowania jest tu kluczowa i decyduje o tym, że również my, piszący książki, jako ludzie z konieczności występujemy zawsze we własnej sprawie. Jeśli jakakolwiek definicja słowa „człowiek” miałaby być możliwa, to należałoby zacząć od tej pierwszoplanowej charakterystyki: to ten, kto zawsze występuje w swojej sprawie, bezwarunkowo zaangażowany, przymusowy uczestnik. Aby zachować do końca konsekwencję, należałoby więc także skorygować termin „antropologia”. Książka nie ma dostarczać wiedzy na temat: „człowiek”. Lepszy byłby tu termin „antropozofia” rozumiany jako wyraz znajomości spraw ludzkich, jako intelektualne zmaganie się z doświadczeniem, którego książka jest zawsze tylko niedokończonym i otwartym opisem.

źródło opisu: Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl