Socjologia, queer
Pretender

W czasie konferencji Strategie queer. Kulturowa i społeczna sytuacja osób nieheteroseksualnych i transpłciowych w perspektywie interdyscyplinarnej, która odbyła się w czerwcu 2011 roku w Warszawie i której owocem jest niniejszy tom, wydarzyla się rzecz niezwykle ważna. W jednej sali dyskutowały ze sobą osoby, które zajmują się teoria queer od dawna, i te, które z teorią queer spotkały się dopiero w ostatnich latach.

Obok osób z naukowym zapleczem występowały więc te, które rozpoczynają dopiero przygodę z queerem pisząc prace doktorskie, magisterskie, licencjackie oraz aktywiści sięgający po zasady wypracowane przez teorię queer podczas tworzenia przestrzeni do działań, twórczych poszukiwań czy rozwiązywania problemów. Wydaje się, że dyskusje te, choć niemożliwe do uchwycenia w formie książkowej, stały się inspiracją do dalszego rozwoju i integracji środowiska osób zajmujących się teorią queer.

Książka ta nie jest monolitem, składają się na nią teksty z wielu dziedzin nauki, pisane z różnych perspektyw badawczych i ułożone tak, by od rozważań teoretycznych, przez propozycje metodologiczne, dotrzeć do narracji prywatnych opartych na przykładach wskazujących na poszczególne praktyki w obszarze queer.

źródło opisu: http://ksiegarnia.difin.pl/index.php?id=1763

źródło okładki: http://ksiegarnia.difin.pl/index.php?id=1763

Pretender | 2013-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Strasznie nierówna książka.
Niektóre artykuły łyka się za jednym zamachem, a przez inne ciężko przebrnąć.

Alex | 2013-12-22
Przeczytana: 14 lutego 2016