Perła Europy

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
Szczecin, Stettin, przedwojnie
tom5210

Następstwa dwóch zupełnie nie związanych ze sobą wydarzeń - kradzieży złota o ogromnej wartości ze skarbca Stettiner Banku i przyjazdu do Stettina polskiego ziemianina z synem, znajdą zaskakujący finał w zakładzie znanego i cenionego przedwojennego fotografa Maxa Dreblowa. Finał ten będzie jednak dopiero zapowiedzią dalszych nieprzewidywalnych zdarzeń w życiu bohaterów powieści. „Perła Europy”...

„Perła Europy” to opowieść o losach trzech rodzin, które połączył wątek kryminalny. Wartka akcja odbywa się na tle obyczajowo-politycznym przedwojennego Stettina. Autor występujący pod pseudonimem Bartosz Ulka w nieprzeciętny sposób łączy intrygującą fabułę z opisami i historią miasta, które w I połowie poprzedniego wieku należało do elity europejskiej. Nie było jednak wolne od problemów i ciemnych stron...

źródło opisu: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/oferta.php?groupid=30&idk=2

źródło okładki: https://www.km.com.pl/oferta.php?groupid=30&idk=2

netha | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę wzięłam do ręki po blisko dziesięciodniowym urlopie w Szczecinie, z nadzieją poznania miasta w inny niż dostępny przeciętnemu turyście sposób. Przy wyborze lektury zdecydowała osoba autora, mieszkańca i miłośnika miasta. Zwiedzając miasto trudno nie zauważyć gdzie kończy się jego przedwojenna odsłona a gdzie zaczynają się komunistyczne, brzydkie, powojenne zalepianie dziur po wojennych zniszczeniach. Niczym przepiękna suknia balowa, pocerowana i przyozdobiona niezdarnie współczesnymi już błyskotkami, jawi się, jako całość nierówno, dziwnie zgrzytając przy próbie ogarnięcia całości. Odrestaurowane zabytki, stare kamienice i połacie zieleni dają pewność jak piękne było to miasto w przedwojennej rzeczywistości.
Zatem podobnie jak w moim przypadku jedni z bohaterów książki ruszają na podbój miasta z aparatem w ręku, odwiedzają podobne miejsca, korzystają z podobnych środków lokomocji. Dzięki ich wędrówce i przygodom współczesny czytelnik ma szansę poznać to, czego już na...

Ksiula | 2016-09-14
Przeczytana: 13 września 2016

Książka okazała się dla mnie miłym zaskoczeniem. Wciągnęła mnie od pierwszych jej stron i wzbudziła ogromną sympatię do bohaterów (zwłaszcza do małego Fritza). Fantastyczne opisy miasta w którym mieszkałam będąc dzieckiem pozwalają poczuć się być w konkretnym miejscu, jeszcze bardziej pobudzając wyobraźnię. Dodatkowo okres międzywojenny, aspekty polityczne i nastroje społeczne przedstawione w sposób niezwykle interesujący, a zarazem prosty. Bardzo polecam!

bigoslogos | 2014-12-27
Na półkach: Przeczytane, Licencjat
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Beznadziejna książka. Od strony historycznej przygotowana nieźle, ale bohaterowie są płascy, ich działania - przewidywalne, a język, którym wszystko zostało opisane plasuje się na poziomie miernego bloga albo wpisów na onecie. Błąd na błędzie, autor używa słowa "ignorancja" w znaczeniu "lekceważenie", myli znaczenia wyrazów, a o literówkach i uchybieniach interpunkcyjnych już nie wspomnę. W czasie lektury towarzyszyło mi jedno pytanie: Kto to puścił w ogóle do druku?!

olcia194 | 2014-03-13
Przeczytana: styczeń 2014

Książka w moim odbiorze rewelacyjna - między innymi spowodowały to opisy miasta Szczecina przedwojennego.polecam każdemu a na pewno mieszkańcowi szczecina- czyta się bardzo ciekawie-porównując do dnia dzisiejszego, ale tez nie ujmuje nic fabule książki

tom5210 | 2013-06-25
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Książka nierówna w odbiorze. Momentami bardzo ciekawa a czasami wręcz nużąca. Szczególnie dla osób nie związanych ze Szczecinem, których bardzo dużo opisów miasta ma prawo trochę nudzić. Moim zdaniem to najsłabsza pozycja z cyklu "Perły Europy". Ale mimo wszystko widać, że autor się w tej książce rozkręca i niech żałuje ten kto po przeczytaniu tej książki nie weźmie do ręki kolejnego tomu "Perła Europy. Upadek", który moim zdaniem jest rewelacyjny. Ogólnie oceniam książkę wysoko bo lubię prosty w odbiorze język autora i doceniam jego zamiłowanie do Szczecina.