Najwierniejszy sojusznik

Wydawnictwo: Astra
II wojna światowa
historia
joly_fh

Pod koniec II wojny światowej alianci zdradzili Polskę i oddali ją Związkowi Sowieckiemu. Po ostatecznym zwycięstwie nad Niemcami miliony mężczyzn i kobiet, którzy przez sześć długich lat walczyli o wolność, zostało zdanych na łaskę i niełaskę Sowietów. Okrutnym zrządzeniem historii świat w większości pozostał obojętny na ich heroiczną walkę i ów kończący ją akt zdrady, a rolę, jaką Polacy odegrali w czasie wojny, celowo pomniejszano przez dziesiątki lat.

Polacy stanowili w latach wojny czwartą co do wielkości armię aliancką. Po bohaterskiej, ale skazanej na klęskę obronie swego kraju w 1939 roku polscy żołnierze walczyli u boku aliantów wszędzie tam, gdzie potrzebowano ich odwagi i poświęcenia. W ojczyźnie zorganizowali najbardziej aktywny i najskuteczniejszy ruch oporu podczas wojny, całe podziemne państwo ze wszystkimi strukturami, armią, a nawet szkolnictwem. Po napaści III Rzeszy na Związek Sowiecki polscy żołnierze przebywający w Gułagu utworzyli na Wschodzie armię, by pomóc w walce z Niemcami.

Oto historia Polskich Sił Zbrojnych, obfitująca w niepublikowane dotąd relacje z pierwszej ręki i unikatowe fotografie. Historia bohaterskiego oporu i wielkiej zdrady, wskutek której Polacy, mimo zwycięstwa nad Niemcami, nie odzyskali wolności.

źródło opisu: Wydawnictwo Astra, 2013

źródło okładki: http://sklep.wydawnictwoastra.pl/

PiotrGL | 2017-10-08

Interesująca książka o tematyce patriotycznej. Autor opowiada nam krok po kroku sytuację Polski podczas II wojny światowej. Uważam że książka jest świetną propozycją dla ludzi którzy pragną odsłonić przed sobą jeden z najważniejszych kawałków historii. Mnie przypadła do gustu, serdecznie polecam i zachęcam do przeczytania.

Kajdorf | 2014-10-12
Przeczytana: 12 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka bardzo ogólnikowa. Całkowicie pomija działania sił morskich. Na początku sądziłem że powodem tego jest że autor pisze głównie o siłach lądowych, ale skoro znalazł się temat o polskich pilotach to dlaczego nic nie ma o polskich okrętach. Nie ma np. wzmianki o ucieczce "Orła" i zatopieniu przez niego okrętu desantowego przed atakiem na Norwegię, a jest wzmianka o działalności Polaków i jak do niej doszło. Brak opisów działań okrętów podwodnych na Morzu Śródziemnym, nie ma opisu walki Pioruna z Bismarckiem, brak wzmianki o jedynych polskich krążownikach w naszej historii, o niszczycielach które brały udział w konwojach. Opisy tez są bardzo nierówne. Autor Tobruk opisuje od niechcenia aby zaraz potem w miarę dokładnie opisać działanie Maczka. Jest dużo informacji o Sosabowskim i tym jak została zniszczona jego opinia po Arnhem. Z opisu książki wynika że będą jakieś unikalne informacje. Są, ale one dotyczą głównie działalności AK, walki z Sowietami i traktowaniem Polaków przez...

Kertion | 2017-11-06
Na półkach: Historia, Przeczytane

Jest dobra, ale miejscami jest to tak hurrapatriotyczne, że ciężko się czyta. Jeśli są jakieś "widełki" w jakich z powodu braku informacji autor się porusza.... to opcja najoptymistyczniejsza jest jedyną wybieraną.

Ghostwriter | 2016-05-19
Przeczytana: 15 czerwca 2016