Demokracja nie musi być narodowa

Wydawnictwo: Biblioteka Polityki
barbe_bleue

Robert Menasse, powieściopisarz i eseista austriacki wyruszył do Brukseli, wynajął mieszkanie i przeżył jedno zaskoczenie po drugim. Nie sprawdziło się żadne z uprzedzeń o skostniałych eurokratach. Wręcz przeciwnie, to rządy narodowe ideę wspólnej Europy podporządkowały swemu krótkowzrocznemu i populistycznemu krętactwu. W porywający sposób autor opisuje jak w czasie szczytu UE Merkel i...

W porywający sposób autor opisuje jak w czasie szczytu UE Merkel i Sarkozy w bocznym pokoju namawiają się ze sobą. Piętnuje politykę gospodarczą Niemiec kosztem Europy i wykazuje, że obrona tak zwanych interesów narodowych jest coraz bardziej sprzeczna z interesami obywateli. To ta właśnie sprzeczność doprowadziła do obecnego kryzysu.
W tym olśniewającym eseju Robert Menasse domaga się ni mniej ni więcej niż "wymyślenia nowej, postnarodowej demokracji".

źródło opisu: http://www.polityka.pl/

źródło okładki: http://www.polityka.pl/